HAVELSAN’ın sınır güvenliği teknolojileri sergilendi

Genel Mar 22, 2023 Yorum Yok
4. Askeri Radar ve Hudut Güvenliği Zirvesi (MRBS), Ankara’da kapılarını ziyaretçilerine açtı. Dorukta kara, deniz ve Uzay hududu güvenliği teknolojileri işleniyor. HAVELSAN, hudutlar için geliştirdiği teknolojileri anlattı. HAVELSAN tarafından geliştirilen Yapay zeka ile hudutta otonom Emniyet sağlanacak.

HAVELSAN genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, “Özgün Eser ve tahlillerimiz sayesinde alanda konumlandırılan sensörlerden gelen bilgilerin toplanarak harita üzerinde izlenmesi ve Emniyet kameraları ile direkt entegrasyonun sağlanması için kritik ehemmiyete sahip işlevleri yerine getirebiliyoruz.” dedi. Yapay zekalı sistemler sayesinde hudutlardaki tehlikeler evvelce tespit edilip erken müdahale edilebiliyor.

BİYOTEKSAN devreye alındı

İçişleri Bakanlığı Amel birliğiyle bütün Türkiye’de nitelikli parmak izi tarama teknolojisinin devreye alındığını vurgulayan Nacar, şunları söyledi:

“HAVELSAN mühendislik kabiliyetleriyle, İçişleri Bakanlığımızın uyumunda POLSAN ile ortaklaşa kurduğumuz BİYOTEKSAN üzerinden geliştirme çalışmalarına devam ettiğimiz biyometrik data teknolojilerinde, nitelikli parmak izi tanıma sistemi, bütün Türkiye’de devreye alındı. Ayrıyeten kendi Ulusal biyometrik data Yönetim sistemini kuran 7. ülke olduk. Yabancı firmalara bağımlılıktan kurtulduk, bilgilerimizi ve ulusal sermayemizi koruduk. Evrak tabanlı bir sistemle çalışmakta olan yabancı sistemlerde çıkan arızalar günlerce sürebiliyordu. Aleni kaynak teknolojilerle geliştirdiğimiz yerli sistem sayesinde kurumlarımız kesintisiz bir hizmeti verebilmektedir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir