Artık her iki kişiden birisi oyun oynuyor

Yazılım Nis 22, 2023 Yorum Yok
Dünya genelinde oyuncu sayısı artıyor ve artık dünya nüfusunun yarısı görüntü oyunları oynuyor. Şu anda dünya nüfusunun yarısının oyun oynadığı, lakin pazarın genel harcamalarının birçoklarından sırf Ufak bir azınlığın Mesul olduğu bildiriliyor.

Gelirin birçok çekirdek kitleden

DFC Intelligence‘ın bu hafta yayınladığı rapora nazaran şu anda dünya çapında 3,7 milyar oyun tüketicisi bulunuyor. nihayet üç yılda dünya çapındaki oyuncu sayısının 700 milyon şahıs arttığı bildiriliyor. Fakat global oyuncuların yaptığı harcamalar Fazla da etkileyici değil. Sektör gelirinin çoğu 3,7 milyar oyuncunun sadece yaklaşık yüzde 10’u yahut 370 milyonu tarafından sağlanıyor.

enteresan istatistikler burada da bitmiyor. PC yahut konsollardan oyun oynayan kişi sayısının yalnızca 300 milyon olduğu belirtiliyor. Madalyonun öteki tarafına baktığımızda ise oyun oynayanların yüzde 92’sinin taşınabilir aygıtları tercih ettiği manası çıkıyor. DFC, klasik PC yahut konsol kitlesinin ise büyümeye devam ettiğinin altını çiziyor. Bununla birlikte konsol oyuncuları tarafında ABD’nin ezici bir üstünlüğü Mevcut diyebiliriz. ABD, 100 milyondan fazla tüketiciyle konsol oyuncuları için en Aka pazar pozisyonundayken onu yaklaşık 20 milyon ile Japonya, İngiltere ve İrlanda takip ediyor.

Peki oyun pazarı gerçekte ne kadar üretiyor? Kesin sayılar belirsizliğini koruyor, fakat Newzoo üzere analist firmaları, taşınabilir reklam gelirleri ve kumar/bahis hariç, oyun oynamanın 2022 boyunca 184,4 milyar dolar kazandığını iddia ediyor. Bu Yekün çıkarın yüzde 50’sini yahut 92,2 milyar doları taşınabilir oyunlar oluştururken, konsol oyunları 51,8 milyar doları (%28), PC oyunları 38,2 milyar doları (%21) ve tarayıcı oyunları 2,3 milyar doları (%1) oluşturdu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir