Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp – inceleme

Yazılım May 11, 2023 Yorum Yok
Dizi tabanlı strateji oyunları ne yazık ki oyun dünyasında hiçbir Vakit en tanınan tiplerden biri olmadı. Lakin nihayet devirde az olan popülerliğini de büsbütün kaybetti diyebiliriz. Geçtiğimiz Yıl çıkış yapan Marvel’s Midnight Suns ile Birlikte aslında ne kadar özlediğimi ayrım etsem de bu stil oyunlar daha Çok vakit istediği için günlük hayat temposunda bakmak Fazla güç geliyor. Tıpkı biçimde bu tempo yüzünden geçtiğimiz haftalarda çıkan ve bu çeşidin Kıymetli üretimlerinden biri olan Advance Wars’un yenilenmiş hali olan Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp’e fırsat bulup bir türlü bakamamıştım. Lakin bir Amel seyahati esnasında Switch ile Birlikte yola çıkınca o ortalarda geçen bomboş bekleme müddetlerini Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp ile geçirdim ve her manada hoş bir seyahat oldu benim için. Ne yazık ki Advance Wars’un orijinalinin çıktığı yıllarda, yani 2001 ve 2003 yıllarında ben şimdi 7 yaşında olduğum için daha “basit” oyunlardan Dizi gelip de deneyimleme fırsatım olmamıştı. Bu yüzden aslında ekstra bir merakım da vardı ve Nintendo’nun nihayet periyotta muazzam remake/remastered oyunları bu oyun için uygunca heyecanlanmamı sağladı. Dilerseniz artık incelememize geçelim ve bu yeni pakette bizleri neler bekliyor bakalım. 

Orijinali oynamadığım için ne yazık ki oynanış tarafındaki farklılıklardan Fazla da bahsedemeyeceğim. Fakat görsel tarafa baktığımızda esasen direkt olarak farklar kendini muhakkak ediyor. Dizaynlar geliştirilmiş, günümüz animasyona kalitesine geçilmiş ve elbette çözünürlük arttırılmış. Ayrıyeten kimi Kıymetli anlar için seslendirme eklenmiş. Şöyle bir baktığınızda evet günümüzün Dizi tabanlı strateji oyunlarının grafik kalitesinde yahut animasyon kalitesinde bir oyun değil lakin yepyenisi ile kıyaslandığında hakkını veren bir remake olduğunu söyleyebilirim. Yani eski oyunlara bakmazsanız bu oyun size birinci bakışta dandik taşınabilir oyun havası verebilir görsel manada. Aslında bu durum genel olarak oyun için de geçerli.

Oyunda gayeniz kendi birliklerinizi Denetim ederek bölge bölge düşmanla savaşıp savaşı ileriye götürmek. Kare kare tasarlanan harita üzerinde birlikleriniz konumlanıyor, birebir biçimde Hasım birlikleri de o denli ve Dizi sıra birliklerinizi yönlendirerek ya düşmanı büsbütün yok etmeye ya da anne base’i ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Burada sizin oynanışınızı etkileyen birçok Öğe Mevcut elbette. Öncelikle askerlerden, Cenk araçlarına kadar birçok birliğe sahip olabiliyorsunuz ve her farklı birliğin farklı bir stili var. atak yapacağınız Vakit yahut birliklerinizi bir yere konumlandıracağınız Vakit hem defanslarına hem de hamle güçlerine bakıp bir yandan da haritayı ve Hasım güçlerini yeterli yorumlamanız gerekiyor. Birlikler dışında Cenk alanına da dikkat etmeniz gerekiyor zira harita düz bir yerden oluşmuyor. Dağlı bölgeler, düşmanların pusu kurabileceği bölgeler ve suyun olduğu bölgelerden oluşuyor. Bu yüzden satranç oynar üzere rotanızı da Daimi Denetim etmeniz gerekiyor. nihayet olarak düşmanınızın tıpkı sizde de olduğu üzere Cenk içerisinde Vakit vakit dolan bir gücü de bulunuyor. mesela birinci kısımlarda düşmanınız bütün haritayı buza çevirebiliyor ve devinim alanınız daralıyor. Yani bu şekil ekstra durumlara da dikkat etmekte fayda var.

Oynanış tarafı aslında dediğim üzere birinci bakışta Fazla kolay, Ufak kardeşlerimizin oynayabileceği bir oyun üzere duruyor. Oyunu öğrenmesi de aslında epey Yalın ve aslında bu kolaylık de daha oyunun birinci saatlerinde sizi bunu düşünmeye itiyor. Lakin oyun gerçek manada başladığında her atağınızı, haritanın hem karesini ve her birliği yanlışsız bir biçimde yorumlamanız gerektiğini ayrım ediyorsunuz. Kısaca oyun Yalın üzere dursa da nitekim sıkıntı. 

Şu anne kadar bahsettiğim kısım daha Fazla oyunun campaign moduyla ilgili. Birebir vakitte arkadaşlarınızla Birlikte ister Biricik konsol üzerinden ister farklı konsollar üzerinden oynayabileceğiniz bir mod da bulunuyor. Bu sayede de arkadaşlarınıza karşı kısa maçlara girip kozlarınızı paylaşabilirsiniz. Bu mod da çok keyifli olmuş. Bu mod dışında da Tekrar birkaç farklı mod bulunuyor. O tarafta da çok keyifli vakit geçirebilirsiniz lakin bence odak noktası ve en Fazla keyif alacağınız modlar bahsettiğim birinci iki mod.

Son olarak bir de müziklerden bahsetmek istiyorum. Kesimler 2000 başındaki bir oyun için aslında çok hoş periyoda Müsait üslupta fakat günümüz için oyunun o Yalın oyun havasını daha da pekiştiren bir yapıya sahip. Birçok Vakit müziklerden sıkılıp kısmak zorunda kaldım zira bir yerden sonra başımı şişirmeye başladı. Burada nasıl bir değişikliğe gidilebilirdi bilmiyorum fakat birkaç müzik dış genel olarak günümüze Müsait bulmadığımı söylemem lazım.

Toparlamak gerekirse Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp, katiyen hoş bir üretim olmuş. Bilhassa Dizi tabanlı strateji oyunu sevenler için keyifli bir tecrübe sunuyor. Nintendo Switch üzere el konsolu olarak kullanılabilen ve daha Fazla düşünme üzerine konseyi bir tecrübe sunduğu için istediğiniz yerde oynayabiliyorsunuz ve bu halde hem erişim daha kolay oluyor hem de en sıkıcı yerlerde bile keyifli vakit geçirebiliyorsunuz. nihayet Tümce olarak şunu söyleyeyim; Şayet Switch’i el konsolu olarak kullanıyor ve seyahatlerinizde kullanabiliyorsanız size eşlik edecek hoş bir oyun. Lakin meskende oturup da saatlerinizi harcayacağınız bir oyun olmaktan uzak, meskende aklınızı Öbür oyunlar çelebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir