ABD, ChatGPT gibi yapay zekaları düzenlemeye hazırlanıyor

Yazılım Nis 22, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz gün Çin’in Yapay zeka düzenlemesini sizlere aktarmıştık. Çin epey sert bir biçimde Yapay zeka araçlarını ve geliştirilme sürecini kısıtlamaya yönelmişti. Artık ise okyanusunun öbür ucuna, ABD’ye uzanıyoruz. Bir müddettir beklenen yapay zeka düzenlemesi için ABD, mümkün kuralları incelemeye başladı.

ABD, Yapay zeka için kurallar oluşturuyor

Biden idaresi Salı günü yaptığı açıklamada, Yapay zeka (AI) sistemlerinin Ulusal Emniyet ve eğitim üzerindeki tesirine ait meselelerle Birlikte potansiyel hesap verebilirlik tedbirleri hakkında kamuoyunun da görüşlerini almak istediklerini aktardı.

Tarihin en süratli büyüyen uygulaması olan ChatGPT, aylık 100 milyon etkin kullanıcı aşmış durumda. ChatGPT üzere Yapay zeka araçlarına verilen sorgular saniyeler içerisinde üretken bir halde cevaplanıyor ve Dilek yerine getiriliyor. Bu istekler, Uzay hakkında bilgi almaktan tutun da bomba imaline, görünüm fotoğraflarından şişme mont giyen Papa görseline kadar uzanıyor. Münasebetiyle ortada yadsınamaz bir kötüye kullanım durumu var. Yapay zeka firmaları dahil, devletler ve kanaat başkanları bu sistemlerin düzenlenmesi gerektiğinde hemfikir.

Yapay zekanın muteber olması sağlanacak

Artık ABD, bu sıkıntıları gidermek için hem incelemelerde bulunuyor hem de halk önerilerini dikkate alıyor. Beyaz Saray’a telekomünikasyon ve bilgi siyaseti konusunda tavsiyelerde bulunan Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi Yönetimi (NTIA), Yapay zeka sistemlerinin yasal, tesirli, etik, inançlı ve öbür açılardan emniyetli olduğuna dair garanti sağlamak için uygulanabilecek tedbirlerin olup olmadığını araştırıyor.

NTIA Yöneticisi Alan Davidson, “Sorumlu YZ sistemleri muazzam yararlar sağlayabilir, lakin sırf potansiyel sonuçlarını ve ziyanlarını ele alırsak. Bu sistemlerin tam potansiyellerine ulaşabilmeleri için, şirketlerin ve tüketicilerin onlara güvenebilmeleri gerekir” ifadelerini kullanıyor. reis Joe Biden ise “Bana nazaran teknoloji şirketlerinin, eserlerini halka sunmadan Evvel güvenli olduklarından emin olma sorumluluğu var dedi. Şimdilik alınan bir karar yok fakat ilerleyen periyotlarda kurallara bağlanmış sistemler yaklaşıyor diyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir