Google, Android 14 beta 1’i yayınladı: İşte yenilikler

Genel Nis 22, 2023 Yorum Yok
Yeni yayınlanan Android 14 beta 1, evvelki iki geliştirici önizleme sürümünden farklı olarak uyumlu bütün Google Pixel telefonlara yüklenebiliyor. Pekala, Android 14 herkese Aleni beta 1 ile gelen yenilikler, yeni özellikler neler?

Akıllı Geri butonu, yeni sistem paylaşım sayfası

Android 14’te hareketle gezinmeyi kullandığınızda uygulamalarla etkileşim halindeyken geri hareketinizi anlayan bir Geri oku çıkıyor. Google’a nazaran kestirime dayalı yeni Geri oku kullanışlılığını artıracak. Bu ok, duvar kağıdınız yahut Aygıt temasına Ahenk sağlayacak.

Bir öbür yenilik, Google’ın “superior” olarak tanımladığı yeni sistem paylaşım sayfası. Basitçe söylemek gerekirse, geliştiriciler uygulamaların çağırdığı paylaşım sayfalarına Özel aksiyonlar ekleyebilecek. Buna ek olarak Android 14’te direkt paylaşım menüsünde daha isabetli seçeneklerin sıralanmasına Yardımcı olan iyileştirmeler Laf konusu.

Uygulama lisan tercihinde geliştirmeler, erişilebilirlik kısıtlamaları

Android 14, Android 13 ile tanıtılan her uygulama için farklı lisan tercini geliştirerek, uygulamalar için lisan listesinde görüntülenen lisan kümesinin dinamik olarak özelleştirilmesine İmkan tanıyor. Klavyeler de kullanılan uygulamanın kullanıcı arayüz lisanını de algılayabiliyor.

Gizlilik noktasında, Google, hisli kullanıcı bilgilerinin görünürlüğünü engelli kullanıcılara sahiden Yardımcı olacak erişilebilirlik hizmetleriyle sonlandırdıklarını belirtti. Erişilebilirlik uygulamaları artık Play Protect doğrulamasından geçecek.

Android 14 beta 1 yenilikler

  • Hareketle gezinmede çıkan yeni akıllı Geri butonu
  • Sistem paylaşım menüsüne ek eylemler
  • Uygulama başı lisan tercihinde geliştirme
  • Erişilebilirlik hizmetinde sıkı denetim

Android 14 beta 1 şimdi Google Pixel telefonlar haricinde aygıtlara indirilemiyor. Pixel telefonlarda da resmî beta programına katılmak yahut manuel heyetim adımlarını izlemek gerekiyor. Google’ın yayın Vakit çizelgesine nazaran, Mayıs ayı içinde bir beta daha yayınlanacak. Akabinde Haziran ayından itibaren kararlı sürümler gelmeye başlayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir