Zararlı uygulaması fark etmenin 5 kolay yolu!

Zararlı uygulaması fark etmenin 5 kolay yolu!

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Android telefonların akıllı telefon pazarında sağladığı avantaj ve satış oranları, Android platformunun siber suçlular için önem arz eden bir çeşit oyun kütüphanesi haline gelmiştir.

Lider bilgi güvenliği şirketlerinden Bitdefender’ın yaptığı çalışmalara göre yalnızca 2012 yılının ikinci yarısında Android platformu için üretilen virüs sayısı 2012’nin ilk yarısına göre % 261 artış gösterdi.

Android’de virüsler güvenlik seçenekleri beraberinde faz ile ilgili olamayan standart kullanıcılar için her geçen gün fark edilmesi daha zor hale geliyor. Ancak ne birçok virüs geliştiricisi roket mühendisi ne de kullanıcıların virüsleri yakalaması için bilgisayar mühendisi olmasına gerek mevcut. Birkaç bölgeye dikkat eden kullanıcılar basitçe Android cihazlarında virüsü fark edebilirler.

  1. Artan Telefon Faturası

Zararlı Android uygulamaları çoğu zaman cihazlara bulaştıktan sonrasında özel numaralara SMS gönderirler. Çoğu zaman bu uygulamaları fark etmek için telefon faturanıza bakmak yeterli olmaktadır ama bir takım akıllı uygulamalar ayda yalnızca bir ya da iki adet SMS göndererek fatura kontrollerinden fark edilmeden uzun vakit yaşayabilir. Bazıları ise bütçenizde büyük bir delik açtıktan sonrasında kendilerini cep telefonunuzdan kaldırabilir.

  1. Artan Veri Kullanımı

Telefonlardaki virüsler aralarında en tanınmış teknik, makineniz üstünden e-posta göndermek veya yayını yapmak. Bunu anlamak için aylık data kullanımınızı incelemeniz gerekebilir. Data trafiğini ölçen uygulamalar ayrıca kota aşımı sebebiyle gelmekte olan yüksek telefon faturası da problemi fark etmenize yardım eder.

Azalan pil ömrü ve öteki sinyaller

  1. Azalan pil ömrü

Telefonunuzun bataryasının ne kadar gittiğini biliyorsanız, pil ömründeki dramatik düşüşler size makinenizde virüs olduğu konusu ile ilgili sinyal veriyor anlamına gelir. Pek aşırı virüs makinenin pil kullanımını artırdığı için makinenizin pili daha hızlıca biter.

  1. Düşen makine performansı

Cihazınızın donanım özelliklerine bağlı olarak virüsler okuma, yazma veveyata yayınlama yapıyorken aşırı ciddi performans problemleri yaratabilmektedirlar. Kısaca makine performansındaki düşüşler virüslerin işaret ışıkları olabilmektedir. Cihazınızın bellek (RAM) ve işlemci (CPU) yükünü gösteren uygulamalar konuy ile ilgili olarak size bilgi verebilmektedir.

 

  1. Kesilen görüşmeler

Mobil virüsler birçok defa gelmekte olan ya da çağrıların yok olmasından ve görüşmelerin aniden durmasından da sorumlu olabilmektedir. Lakin bu tip problemleri yalnızca belirli mekanlarda değil de GSM şebekesinin iyi olması gerekmekte olan yerlerde de yaşıyorsanız biri ya da bir şey konuşmanıza kulak misafiri oluyordur ya da arkada yaptığı ağır işler sebebiyle görüşme kaliteniz düşmektedir.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir