Yeni Anakart Almanız İçin Önemli Nedenler

Yeni Anakart Almanız İçin Önemli Nedenler

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

2015 yılı geride kalırken yeni gelen teknolojilere yetişebilmek için bütün çabamızla, çalışıp çabalayarak bilgisayarlarımıza “güncelleme” yapmaya çalışmaktayız. Bir PC’nin senelere meydan okuyup en az 5 yıl süresince gelecek teknolojilere sorunsuz bir şekilde uyumların sağlanılabilmesi için bir parçanın değişmesi yetiyor ve o parça da anakart.

Anakartı sürekli olarak değiştiriyor olmak hemen anında diye karar verilecek yan donanımlara olan uyumunu da hesaba katın. Nihayetinde öyle bir gün “hazır param var gidip alayım” diyerek alınacak bir şey değildir. Anakart ciddi bir iş. Peki, anakartı değiştirmek için ne gibi nedenlerimiz bulunabilir?

En Hızlı İşlemci

CPU mimarisi hızlı bir şekilde gelişiyorken buna da eş zamanlı olarak oyunlar ve sanal gerçeklik gibi yenilikler hızı değişik alt yapılar talep etmektedirlar. Yeni CPU mimarileri doğrultusunda ileriye yönelik güncellemeler yapmanıza imkân tanıyan bir anakart satın almak oldukça mantıklı bulunabilir.  Bilhassa Intel Skylake mimarisin nihayetinde önü açık. Bu mimariyi destekleyecek olan ana kart modelleri kontrol edilebilir. Bunun yanı sıra AMD’nin yeni yonga setleri de umut vaat etmektedirler. Kararınızı verip önümüzdeki 2-3 yılı mantıklı anakart seçimi ile çok daha fazla verimli yapabilirsiniz. Böylece hep en çabuk CPU beraberinde bilgisayarımızı güncel tutabiliriz.

En Hızlı RAM

DDR 3 teknolojisinin artık vakti bitiyor, DDR 4 gayet de tanındı ve DDR 5 kapıda. DDR 4 ve DDR 5 arasndaki geçişin anakart değiştirmeden olacağı nihayetinde kesinleşti. Demek ki daha fazla bu yönde bir seçim yapmak daha mantıklıdır. Eğer DDR 5 RAM kullanabilmek için anakartımızı güncellemeyeceksek DDR 4 teknolojisini desteklemekte olan bir çeşit anakart almak yerine de bir üst seviye düşünmek oldukça güzel bulunabilir. En çabuk RAM’e sahiptir olmak için bu yolla ivme edilebilmektedir.

En Profesyonel Grafik Kartı

Oyun oynuyorsak, sektörün sonunda yüksek standartlarda grafik kartları gerektirmekte olan video kartlar talep ettiğini görmezden gelemiyoruz. Fakat GPU’ların fonksiyonlarını uzun seneler destekleyebilecek anakart modelleri seçiyor olmak her oyuncu için bu ekonomik koşullarda en akıllı seçimi yapmak mecbur.

SATA III ya da USB 3.0 gibi ileri teknoloji modellerinin hızlı bir şekilde gündeme gelmiş olduğu önümüzdeki bu günlerde 6Gbps veri aktarma hızı olan SATA III veya 5Gbps’lik USB 3.0 arasında tercih yapmak mecbur kalabilirsiniz. Her ikisinin de üstünlük ve eksilerini önemli oranlarda değerlendirerek her iki alt yapıyı da barındıran bir anakart almak önümüzdeki senelerde veri aktarımında sorunsuz bir süreç yaşamanıza imkân sağlayabilir, en çabuk veri aktarımına senelerce sahiptir olabilirsiniz.

Uyumluluğu Atlamayın

AMD ve Intel ayarlarının üstünlük ve eksikliklerini karşılaştırıp listeleyerek kararınızı verin. Bu “T” biçimindeki listenin bir tarafına Intel, öteki tarafına AMD yazarak üstünlük ve dezavantaj karşılaştırması yapabilirsiniz. Hem her iki CPU mimarisi ile ilgili daha fazla araştırma yapıp birikiminizi artırmış olur, hem de hangisinin size makul olduğunu basitçe bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir