Reklam Virüslerinin Çalışma Mantığı ve Silinmeleri

Reklam Virüslerinin Çalışma Mantığı ve Silinmeleri

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Günümüzde çeşitli reklam virüsleri oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Elinizi nereye atsanız karşınıza bir reklam virüsü çıkabilir. İndirdiğiniz her legal programın içerisine dahi sızmış olabilirler. Reklam piyasası arttıkça, reklamlardan elde edilen gelirler yükseldikçe birileri bu işi illegal yollar ile yapma peşine düştü. Reklam virüsleri genel olarak indirdiğiniz çeşitli yazılımlara yapışık olarak sisteminize bulaşabilmektedirler. Bazıları profesyonel bir şekilde şifrelenmiş oldukları için anti virüs yazılımlarınız bunları tespit edemeyebilir. Bilgisayarınızdaki çeşitli tarayıcılara, sistem başlangıç bölümüne kendilerini yapıştırmak ilk yapacakları işlemdir. Kendilerini tarayıcınıza yerleştirdikleri için yine tarayıcınız ile hangi tür siteye girerseniz girin sanki o siteye ait bir reklammış gibi karşınıza sürüsüyle reklamlar çıkabilmektedir.

Reklam Virüslerinin Belirtileri Nelerdir?

Dediğimiz gibi içerisinde hiç reklam bulunmayan bir siteye dahi girseniz bu siteden karşınıza bir sürü reklamlar çıkabilmektedir. Ancak bu reklamlar bu siteye ait değil virüse aittir. Yine tıklama yolu ile de karşınıza bir sürü popup reklamlar açılabilmektedir. Virüs belirli noktalara yerleştirmiş olduğu zararlı kodlar sayesinde, siz nereye tıklarsanız tıklayın karşınıza birkaç adet reklam açılabilmektedir. Bu ise reklam virüslerinin en sıkıcı özelliğidir. Bunun yanı sıra sisteminizde çeşitli kasmalara yol açabilmektedirler. Yine sistem başlangıcına yerleştikleri için bilgisayar açılışında çeşitli hatalar ile de karşılaşabilirsiniz. Ayrıca işlemci gücünden de bir hayli kullanacakları için çeşitli kasmalar da meydana gelecektir. Ek olarak işlemciniz gereğinden fazla ısınabilir bu yüzden yine fan parçasının yetersiz kaldığı durumlarda bilgisayarınızda baştan başlamalar görebilirsiniz.

Reklam Virüsleri Nasıl Silinir?

Reklam zararlılarını temizleyebilmek için birkaç adım uygulayabilirsiniz. İlk adımımız bu virüsleri tarayıcılarınızdan kaldırmak olacaktır. İkinci adımımız bu virüsleri yine sisteminizden temizlemek olacaktır. Son adımımız ise sisteminizde kalan farklı virüs türevlerini tamamen temizlemek olacaktır. Bu adımları tamamladıktan sonra format atmanıza gerek kalmadan sisteminizi temiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Belirtilen bu adımları uygulamak için işe koyulalım; ilk adımımızı uygulamak için tarayıcımızı tamamen ortadan kaldırıyoruz. Yine ek olarak tarayıcımızın bulunduğu dizine ulaşıyor ve bu dizindeki kalan bütün kalıntıları güzel bir şekilde temizliyoruz. Yine buna ek olarak Ccleaner tarzı sistem temizleme yazılımları ile de kayıt defteri kalıntılarını da temizleyebilirsiniz. Sonraki işlemimiz ise arama motoruna Adware Remover ismini girmek olacaktır. Bu yazılımı temin ettikten sonra bir tarama başlatıyoruz ve sisteminizdeki bütün reklam virüslerini siliyoruz. Son olarak da bir anti virüs yazılımı kurarak sisteminizde bulunan reklam türevi olmayan farklı virüsleri de temizliyor ve tarayıcımızı tekrar kurarak kullanıyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir