Bilgisayar ve Konsol Oyunları Beynimizi Nasıl Etkiliyor

Bilgisayar ve Konsol Oyunları Beynimizi Nasıl Etkiliyor

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Video oyunları şeklinde de tanımlanan PC, mobil ve konsol oyunları, dünyanın önde gelen lider eğlence sektörlerinden biri. Gerek PC, gerek konsol veya mobil olsun oyun oynadığımız bir platform kesinlikle mevcut ve bu olasılık teknolojik gelişmeler bazında da destekleniyor. Video oyunları tam 40 yıldır mevcut. Yıllara yayılan ve gelişmekte olan oyun endüstrisinde oyuncular hareketli görselleştirilmiş veriler ile, dikkat ve beceri isteyen görevlerle oyunların bağımlısı olabilmektedirler. Diğer evrenlerde yaşanmakta olan türlü maceralar aslına bakarsak oyuncuların beyinlerinde bir takım farklılıklara, değişimlere de neden oluyorlar.

Bilgisayar ve Konsol Oyunları Beynimizi Nasıl Etkiliyor

Bu konu ile ilgili olarak yapılmakta olan araştırmalar ikiye bölünmektedirler. Oyunların beyni önemli oranda geliştirdiği savunuluyorken, öteki tarafta oldukça zararlı olabildiğini savunan araştırmalar var. İlk olarak oyun oynamanın güzel yönlerine kısaca bir göz atalım.

Motor Refleksler ve El-göz Koordinasyonu

Yapılmakta olan araştırmalara göre bilgisayar oyunları el-göz koordinasyonunu geliştirse de bunu bir kısma kadar yapabiliyor. Daha aşırı oyun oynayarak Örümcek Adam hislerine sahip olamıyorsunuz bu da bir gerçek. Bilgisayar oyunu oynayanlar ve oynamayanlar aralarında yapılmakta olan karşılaştırmalı testler bilgisayar oyuncularının bilgisayar oyunu oynamayanlardan aşırı daha aceleci, hızlı reaksiyonlar verdiğini kanıtlıyor. Bu testlere daha süratli reaksiyon vermekte olan çocuklar oyun anında da dinamik ve oyuna karşı daha ilgililer.

Oyunlarda Derinlik Algısı

Oyunlar bulunan derinlik algısının beyni geliştirip geliştirmediği 1986’dan beridir araştırılıyor. Bu araştırmalarda oyunculardan görsel bir çeşit nesneyi takip etmeleri ve belirli bir anda yakalamaları isteniyor. Araştırma sonuçları daha önceden bilgisayar oyunlarında deneyimi varolan bireylerin nesne gibi şeyleri takip etmede ve hedefi yakalamada daha iyi olduklarını gösteriyor.

Cinsiyete Göre Farklar

Yapılmakta olan araştırmalarda kadın ve erkek cinsleri aralarında saptanan görsel yetenek skorları da değişik sonuçlar çıkardı. Erkek oyuncular görsel dikkat ve görselleştirme yeteneğinde daha iyi oluyorlar. Öte yandan, kadın oyuncular el-göz koordinasyonunda daha iyi oldukları gözlenebiliyor.

Çocuklar Üstündeki Etkisi

Video oyun oynayan çocuklar üzerinde yapılmakta olan araştırmalara göre, oyuncu tabir edebileceğimiz çocuklar fotoğraf bir nesnenin yerini tahmin etmede oldukça başarılı oluyorlar. Özellikle tahmin yürütürken nesnenin son bulunmuş olduğu yer ve yer değiştirmeler aralarındaki zaman farkını temel alabiliyor ve hemen ufak hesaplamalar yapabiliyorlar. Video oyunları oynayan çocuklar dış evrenden gelmekte olan uyarıları da daha hızlı fark etmektedir ve hemen reaksiyon verebiliyorlar.

Riskleri ve Yan Etkileri

Oyun oynamanın insan beynini aşırı çalıştırıyor olması, gerçek evrenden bünyeyi uzaklaştırması ve diğer evrenlerde dolanarak aidiyet temelini değiştirmesi aslında hiç iyi değil. Bu durum zaman içerisinde gerçek dünyayı kabul etmeme, sürekli olarak bir inkar halinde inkar halinde olunmasına yol açabiliyor. Bağımlılık yapmakta olan her tehlikeli uyuşturucu maddesi benzeri bilgisayar oyunları da beyinde yaptığı etkilerden kaynaklı bağımlılık yapabiliyor.

Bağımlılık olgusu bireyin isteğinin deaktif kalarak, darbe verici herhangi bir uyaranı tüm zararlarına rağmen kullanmaya devam etmesi, bırakamaması, o uyaranı bırakması halinde ise bir takım yoksunluk yakınmaları yaşayarak baştan kullanma eğiliminde olabilir. Bilgisayar oyunları bağımlılarında da madde bağımlılarının yaşadığı tüm semptomları gözlemlemek mümkün olabilmektedir. Günümüz çerçevesinde bilgisayarların, internetin ve sosyal ağların yaygınlaşmasıyla  “oyun bağımlıkları” da gündeme geliyor.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre tüm bağımlıların yaşadığı gibi, bilgisayar oyunu bağımlılarının da kendi hayatlarını ve ailelerinin hayatlarını negatif etkiledikleri saptanmış. Oyun bağımlılığı yaşamakta olan insanların okul yaşamları, sosyal hayatları, fiziksel ve ruhsal sağlıkları kötü yönde etkilenebiliyor ve bu durum aileler tarafınca yanlış önlemler alınmasına neden olabilmektedir. Bu durum bireyin kendisini daha fazla oyunlara gömmesine neden oluyor. Anti sosyal bir yaşama mahkum olabilmektedirler.

nihayetinde video oyunu oynamanın yararı dışarısında olumsuz etkisi da olduğu kesin. Fakat zararlarının durum abartıldığında ortaya çıkıyor olması bilinçli oyun oynamak için önem arz eden bir neden. Kısaca her şeyin aşırısı zarardır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir