Android Telefonunuz İle Daha İyi Fotoğraflar Çekin

Android Telefonunuz İle Daha İyi Fotoğraflar Çekin

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 09, 2022 Yorum Yok

Android akıllı cihazlarımızın görsel çekim kabiliyetleri her ne kadar kullanmış olduğumuz donanım ve yüklü uygulamalarla sınırlı olsa da, esasta bir üçüncü faktör daha bulunmaktadır: bizler! Zira bulunan bu donanımları ve uygulamaları en verimli ve en yaratıcı biçimde kullanmadıkça esasta onların bütün potansiyellerinden yararlanamıyor, en hoş görünen görselleri elde edemiyoruz.

Sizler için Android makinelerde en fazla paylaşılan görselleri çekebilmeniz için yararlanabileceğiniz püf noktalarını kısa bir şekilde aktarmaya çalıştık. Dilerseniz hemen ilk maddemizle harekete geçelim.

Flaş Kullanmaktan Kaçının

Android telefonlarımız karanlıkta kaldığımızda ve ışığa ulaşamadığımızda  kullanabileceğimiz flaşlara dolayısıyla aydınlatmalara hakimler. Fakat bu durum sahiden ışığa ihtiyaç duyduğumuz anlar için hazırlanmış ve sürekli  her ortamda, her ışıkta flaş kullanmanız görsellerinizin kalite seviyelerini oldukça azaltacaktır.

Hem flaşların kameranın merceğine aşırı yakın bulunması, hem de objelerin parlamasını sağlaması, onu görseller için kötü bir tercih haline getiriyor. Çünkü oldukça flaş kullanımından kaçınarak mümkündür mertebe ISO ölçüleri beraberinde oynamayı tercih etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Hangi ışıkta hangi çekim seçeneklerini kullanmanız gerektiğine ise bir müddet sonra alışabilirsiniz. Bu nedenle ne kadar aşırı görseli doğru seçenekler beraberinde çekerseniz o kadar aşırı deneyim kazanmanız mümkündür.

Dijital Yakınlaştırma Yapmayın

Birkaç marjinal makine hariç her neredeyse hiç bir Android makinede analog yakınlaştırma dolayısıyla mercek hareket ettirilerek yakınlaştırma opsiyonu bulunmuyor. Kullanıcılar da bu kusurdan ötürü dijital şeklinde kameralarına büyütme uyguluyorlar. Fakat dijital büyütmenin görselin kalitesini aşırı düşürdüğünü, detayları kaybettiğini ve çirkin sonuçlar doğurduğunu unutmamalısınız.

Lakin bir nesne aşırı uzaktaysa ona az daha yakınlaşmak ve gerçek bir görsel çekmek en hoş sonuçları sağlayacaktır.

 

Otomatik Çekilen Fotoğrafların Detaylarına Göz Atın

Akıllı cihazınızın otomatik seçenekler la çekilen fotoğrafların bazı durumlarda aşırı hoş çıktıklarını sizler de fark etmişsinizdir. Bu durum kamera programının doğru seçenekler  seçiminden kaynaklanıyor ama ne yazık ki programlar her an her yerde en doğru seçenekler ı da seçemiyorlar. Aynı koşullarda çekmiş olduğunuz iki birebir görselin bile birbirince değişik bulunmasının nedeni bu.

Fakat galerinizdeki çekilmiş görsellerin üzerine uzun vakit basıp detaylar ekranını açacak olursanız, kameranızın o an kullandığı ölçülere bakabilirsiniz. Bu ölçüler yardımıyla beğendiğiniz görsellerdeki seçenekleri inceleyebilir, gelecekte kendi seçeneklerini de buna göre yapabilmektesiniz.

HDR’ı Kullanmaktan Çekinmeyin

HDR fonksiyonu en son çıkan Android makinelerde tam performansla kullanılabiliyor ve böylelikle ışıksal oran açısından en iyi sonuçları elde etmek mümkün oluyor. HDR’ın temel mantığı, bir görseli çekerken birebir anda birçok değişik pozlama ölçüleriyle birebir şeyi çekmek, daha sonrasında bunların içinden bölgesel şeklinde en iyi ışığa sahip olanları birleştirmekten geçmektedir. nihayetinde HDR çekim yapmış olduğunuzda birebir anda çok sayıda görsel çekiyor, daha sonrasında bunu tek görselde görüyorsunuz.

Yukarıda da fark edebileceğiniz benzeri, sağdaki görsel HDR kullanılarak çekilmiş ve bu sebeple ötekisine göre aşırı iyi ışık dengelerine hakim.

Filtre ve Efektlerden Faydalanın

Android makinenizde hangi kamera programını kullanırsanız kullanın içinde hazır bazı filtreler olmaktadır. Giriş seviyesindeki kullanıcılar için yeterli olan bu filtreler, bir müddet sonra sizi kesmeyecektir. Bu nedenle çeşitli görsel filtrelendirme programlarından yararlanabilir, görsellerinizin renk dengelerinin aşırı daha çekici hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir