Yüzeyinde su bulunabilecek volkanlarla kaplı bir gezegen tespit edildi

Genel May 18, 2023 Yorum Yok
Gökbilimciler faal volkanlarla kaplı olduğuna inandıkları bir gezegen buldular. Nature mecmuasında yayınlanan bir çalışmada, Fazla uluslu bir ilim grubu, yüzeyinin bir kısmında su olabileceğine inandıkları Dünya büyüklüğünde bir Hariç gezegen keşfettiklerini söyledi. LP 791-18 d olarak isimlendirilen gezegen, Crater takımyıldızında ve Dünya’dan yaklaşık 90 Fer yılı uzaklıkta yer alıyor.

Bir tarafı Daimi gece bir tarafı gündüz

LP 791-18 d,gelgitsel olarak kilitlendiği bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor, yani gezegenin Dünya üzere bir gece ve gündüz döngüsü yok. Tıpkı Ay’ın Dünya’ya kilitli olması üzere bir tarafı Daimi gece ve bir tarafı Daimi gündüz.

Gezegeni inceleyen gökbilimcilerden Björn Benneke “Gündüz tarafı muhtemelen yüzeyde sıvı suyun Mevcut olabilmesi için Fazla sıcak olurdu. Fakat gezegenin her yerinde meydana geldiğinden şüphelendiğimiz volkanik aktiflik ölçüsü, gece tarafında suyun ağırlaşmasına müsaade verebilecek bir atmosferi Mümkün kılabilir” sözlerini kullanıyor.

Gece tarafında su bulunuyor olabilir

LP 791-18 sistemi, LP 791-18 b ve c olarak isimlendirilen en az iki gezegen daha içeriyor. Sonuncusu Dünya’dan iki buçuk kat daha Aka ve kütlesinin yedi katından fazla. Ayrıyeten LP 791-18 d’nin yörüngesini etkileyerek sistemin Güneşi etrafında eliptik bir yol boyunca devinim etmesini sağlıyor. Bunun manası şu; LP 791-18 d, bir yörüngeyi her tamamladığında deforme oluyor. NASA‘ya nazaran “Bu deformasyonlar gezegenin içini Kıymetli ölçüde ısıtmak ve yüzeyinde volkanik aktivite üretmek için kâfi İç sürtünme yaratabilir”.

Çalışmanın müelliflerinden Jessie Christiansen, “Dünya’da ve ötesinde hayatın kökenlerini geniş bir halde inceleyen astrobiyoloji alanındaki Aka bir soru, Ömür için tektonik yahut volkanik aktivitenin Gerekli olup olmadığıdır” dedi. NASA, ESA ve CSA, James Webb Uzay Teleskobu’nun kızılötesi görüntüleme araçlarını LP 791-18 c’ye çevirmeyi planlıyor. LP 791-18 d’yi keşfeden grup, Hariç gezegenin “misyon tarafından atmosferik çalışmalar için harikulâde bir aday” olacağını düşünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir