Yüzer rüzgar enerji sistemlerine yeni yaklaşım olan TOW, gerçekten “yüzebiliyor”

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
Yüzen rüzgar türbinleri aslında onlarca yıldır hayatımızda bulunuyor. Fakat bu alandaki verimlilik hala daha beklenen düzeye çıkamamış durumda. Çünkü bunun nedeni türbinlerin heyetim maliyetinin hayli yüksek olması ve maliyet başına güç üretiminin riskli olması. ABD’li start-up T-Omega Wind‘in (TOW) CEO’su Brita Osmundsvaag Formato ise bu alana yeni bir yaklaşım getiriyor.

Şirketin ismiyle birebir olan TOW konsepti, yüzer rüzgar türbinlerinin en Aka üç anne problemini çözmek için tasarlanmış durumda: maliyet, tedarik ve derin suda konuşlanma. var yüzer rüzgar türbinleri devasa çelik gövdelerini deniz tabanına bağlanacak formda tasarlanıyor. Temelinde karadaki var rüzgar türbinlerinin deniz ölçeğinde kullanılması formunda özetlenebilir. Bu durum elbette yüksek bir suram, bakım ve tedarik maliyetini de beraberinde getiriyor. Üstelik var türbinlerin derin sularda konuşlandırılamaması da eforu.

Yüzer rüzgar gücüne yenilikçi yaklaşım

Fakat TOW konseptinde durum bu değil çünkü bu konsept tam manasıyla denizin yahut okyanusun üzerinde yüzmek için tasarlanmış durumda. CEO Formato, yaptığı açıklamada misyonlarının “dünya çapında yüzen rüzgar sistemlerinde yıkıcı bir teknoloji olduğuna inandığımız şeyi geliştirmektir” diyor. Teşebbüsün önderinin aktardığına nazaran TOW’u yaratırken okyanuslar için neyin en Müsait olacağını düşündüklerini belirtiyor. T-Omega Wind, devasa fırtınalara ve otuz metrelik dalgalara dayanabilen dizayna, lakin klâsik dizaynların %20’si kadar tartıya ve yaklaşık %30’a yakın maliyete sahip.

Formato ayrıyeten, “Mevcut yüzen Aleni deniz rüzgar teknolojilerine baktığınızda, Önemli tedarik zinciri meseleleri, Özel fabrikasyon altyapısına duyulan muhtaçlık ve ekseriyetle derin su limanlarına olan gereksinimi görüyorsunuz” diyerek klasik sistemin eksikliklerine ve zorluklarına da değiniyor.

“Karadaki rüzgar türbinlerine dayalı olmak yerine geliştirdiğimiz tahlilimiz, öncelikle en şiddetli Aleni deniz ortamları için tasarlandı ve ve var platform yapılarının birçoklarında olduğu üzere dalgaya güçlü olmak yerine, bizimki okyanusun yüzeyinde ‘dolaşmak’ için tasarlandı, bu nedenle Fazla daha hafif ve daha az çelik kullandığı için daha düşük maliyetli.”

Tek bir demirleme halatı ile deniz tabanına sabitlenmiş yüzen dört ayaklı çelik bir platformun doruğuna takılan standart yatay eksenli rotor ve jeneratör kullanmak üzere tasarlan TOW, şu anda şimal Avrupa açıklarında faaliyette olan 6-10 MW’lık üniteler için kullanılan var 3.000 tondan Çok çelik gövdeden Fazla daha hafif olacak.

T-Omega, tam boyutlu bir TOW ünitesi için 50 $/MWh’den daha düşük bir güç maliyeti hedeflerken konseptin muazzam tartı tasarrufunun ticari muvaffakiyetinin anahtarı olduğu vurgulanıyor. Öte yandan Dünya Bankası bilgilerine nazaran Aleni denizlerdeki potansiyel rüzgar gücü 71 TW düzeyinde ve bunun yüzde 71’i de derin sularda bulunuyor. Hasebiyle TOW üzere derin sularda da kurulabilecek ve ölçeklenebilecek sistemler yüzer rüzgar güç sitemlerinde kilit rol oynayacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir