ARM işlemcilerin 2026’da pazarın yüzde 30’una ulaşması bekleniyor

Anakart Driverları, Donanım Kas 21, 2022 Yorum Yok
Pazar analisti firması Canalys’e nazaran, neredeyse her üç bilgisayardan biri 2026 yılına kadar bir ARM işlemci üzerinde çalışacak. ek olarak firma tıpkı Yıl bulut işlemcilerinin yarısının ARM takviyeli olacağını kestirim ediyor.

ARM tabanlı yongalar uzunca bir müddettir akıllı telefon pazarının hakimi pozisyonunda lakin Apple kendi ARM tabanlı işlemcilerini geliştirene kadar PC alanında Değerli bir kitleye ulaşamadılar. ARM üzerinde Windows bir müddettir ortalıkta dolaşıyor lakin bu yıla kadar şimdi Aka bir ivme kazanmaya başlamadı.

2026’da her üç bilgisayardan biri ARM kullanacak

Canalys Lideri ve CEO’su Steve Brazier, “2050’de değil, 2026’da, yani bundan dört Yıl sonra, bulut işlemcilerinin yarısı ARM tabanlı olacak, bilgisayarların ise yüzde 30’u ARM tabanlı olacak” dedi.

Yapılan sanayi tahlilinin bu ortada bütün ferdî bilgisayarları kapsadığını belirtelim. Yani sadece Windows işletim sistemli değil Mac’ler ve hatta ChromeBook PC’ler de kestirimde kapsanıyor. Öte yandan 2026 yılına kadar yüzde 30 PC pazar hissesine ulaşmak için ARM işlemcilerin Windows aygıtlarında, Mac’lerde ve Chromebook’larda kullanımının artması gerekecek. Apple hali hazırda ARM tabanlı yongalarını kullanıyor ve görünen o ki bu yongaları geliştirerek kullanmaya devam edecek. Apple’ın PC pazarındaki hissesinin yüzde 13,5 olduğu düşünüldüğünde ARM’ın Özellikle Windows aygıtlarda da yayılmasının gerektiği görülüyor.

Ek olarak Microsoft da ARM tabanlı işlemcileri hem Windows 11 tanıtımında vurguladı hem de Surface Pro 9’da kullandı. bütün bunların yanında Qualcomm‘un bu hafta “Oryon” ismi altında duyurulan Nuvia tabanlı PC işlemcilerinin yakında çıkacak olması da Değerli bir gelişme.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir