Dünyanın ilk yemeklik yağıyla çalışan askeri uçağı başarıyla uçtu

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
İngiltere hükümeti tarafından Cuma günü yapılan basın açıklamasında Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF), askeri nakliye uçağında yemeklik yağ kullandıklarını ve uçuşun başarılı gerçekleştiğini duyurdu. Yapılan açıklamada sürecin rastgele bir tayyare çeşidi için dünyada bir birinci olduğunun da altı çiziliyor.

İngiltere Savunma Bakanı Barones Goldie, “Bu muvaffakiyetten haklı olarak gurur duymalılar; bu, RAF için bir dönüm noktası ve MOD (Savunma Bakanlığı) için heyecan verici bir gelişme” dedi.

Yemeklik yağdan elde edilen yakıtla uçtu

Airbus A330‘un askeri versiyonu olan RAF Voyager, bütün motorlarında sadece sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile beslenirken Oxfordshire üzerinde uçtu ve hem askeri hem de sivil uçakların geleceği için Çeşitli seçenekler ortaya çıkardı. ek olarak, yemeklik yağ üzere atıklardan oluşturulan yenilenebilir yakıtla havalanan RAF Voyager, yaklaşık 90 dakika havada kaldı. Bu mühlet zarfında havadan havaya yakıt ikmali sortisi de gerçekleştirildi.

Kullanılmış yemeklik yağ üzere atık bazlı sürdürülebilir hammaddelerden üretilen sürdürülebilir havacılık yakıtının karbon emisyonu ise geleneksel jet yakıtından yüzde 80 daha düşük bir düzeyde. Öte yandan gerçekleştirilen test uçuşu RAF’ın bu alandaki birinci adımı değil. Hava kuvvetlerinin bu alanda bir müddettir geliştirme projeleri bulunuyor.

İngiltere’nin 2040 yılına kadar dünyanın birinci karbon sıfır Hava Kuvvetleri olma amacı de bulunuyor. Büsbütün sürdürülebilir havacılık yakıtı ile çalışan RAF Brize Norton’dan Voyager’a olan adım İngiltere’nin maksadı için Kıymetli bir kilometre taşı pozisyonunda. Ayrıyeten İngiltere eyalet düzenlemeleri, 2050 yılına kadar tüm sera gazı emisyonlarının net sıfır olmasını Mecbur kılıyor. Münasebetiyle ülkedeki kurumlar da iç olmak üzere bütün kuruluşlar bu maksadı tutturmak zorunda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir