TSMC, Arizona’da yeni fabrika inşa ediyor: Hedef 3nm işlemci üretimi

Anakart Driverları, Donanım Kas 21, 2022 Yorum Yok
TSMC’nin kurucusu Morris Chang, yarı iletken devi ve Apple tedarikçisinin Arizona’daki fabrikasında 3 nanometre çipler üretileceğini fakat şimdi planlamanın tam manasıyla yapıldığını söyledi. Fabrikanın şu anda imal etabında olduğu, 2024 yılında da üretimin başlayacağı biliniyor. Tıpkı yerde birinci olarak 5nm, akabinde 3 nanometre işlemci üretime geçileceği açıklandı.

Arizona’da ikinci fabrika

TSMC, N3 ismini verdiği 3nm işlemci teknolojisinin 5 nm teknolojisine kıyasla Hız manasında %15 güzelleşme getireceğini söylüyor.

Dünyanın en gelişmiş işlemcilerinin neredeyse yarısı dünyanın en Aka dökümhanesi olan TSMC tarafından üretiliyor. TSMC’nin Arizona fabrikası, planlanma basamağında olan ikinci bir fabrikayla Bir arada Biden idaresinin Amerika’da çip üretimini destekleme stratejisinin bir kesimi olarak görülüyor. TSMC, Japonya’da da bir fabrika inşa ediyor ve bu ülkede bir fabrika daha inşa etmek için Alman devleti ile görüşmeler yapıyor.

Bu ortada 3 nanometre çipler üzerinde çalışan bir diğer isim, Samsung. Şirket, Hwaseong ve Pyeongtaek yarı iletken tesislerinde 3nm yongalar üretiyor. Samsung, geçtiğimiz Yıl 2030 yılına kadar çip ve döküm işine 132 milyar dolarlık yatırım yapacağını, Teksas’ta bir yarı iletken tesisi inşa edeceklerini söylemişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir