Devrim niteliğindeki robotik teknoloji, akciğer kanserini hem tedavi ediyor hem de önleyebiliyor

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok
CBS Philadelphia tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora nazaran, akciğer kanserini erkenden bulan ve tıpkı vakitte onu tedavi edebilen yeni bir robotik teknoloji geliştirilmiş durumda. Amerikan Akciğer Derneği’nin yayınlamış olduğu raporda, bu yeni teknoloji sayesinde akciğer kanserinden sağkalım oranının arttığı ortaya koydu.

Bu tekniğin uygulandığı ve kanserin erken basamakta bulunup robotik prosedürle tedavi edildiği birinci bireylerden birisi Kathleen McGinn, “Geleceğim için Fazla iyimserim” açıklamasında bulunuyor. Yeni teknolojiye robotik bronkoskopi ismi veriliyor. Bu yeni teknoloji sayesinden hekimlerin olağan aletlerle ulaşamayacakları akciğerin küçük, ücra bölgelerine ulaşabilmesi sağlanıyor.

Main Line Health’ten Dr. Partrick Ross bunu “devrim niteliğinde” olarak Anlatım ediyor zira kanserin erken evrede tespiti Muhtemel kılınıyor ve tıpkı anda kanserin tedavi edilmesine de İmkan tanıyor. bütün süreçler ise hasta anestezi altındayken gerçekleştiriliyor. Hastalar uyandıklarında ise kanserden tedavi edilmiş oluyorlar.

Yüksek riskli hastaların taranması gerekiyor

Şu anda, yeni teknoloji temel olarak akciğer kitlesi için biyopsiye gereksinim duyanlar üzerinde kullanılıyor, lakin tabipler yüksek risk altındaki herkesin taranması gerektiğini söylüyor. Akciğer kanserinin hiç sigara içememiş sağlıklı bireylerde de çıkabileceğinin altı çiziliyor. Şu anda akciğer kanseri olan şahısların %20 kadarının hiç sigara içmediği ve hastalığı edilgen içicilik, hava kirliliği ve radon gazı (kanserin ikinci önde gelen nedeni) üzere öbür risk faktörlerinden kaptığı kestirim edilmekte.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir