Yonga döküm ekipmanı geliştiricisi ASML düşüşte

Anakart Driverları, Donanım Oca 27, 2023 Yorum Yok
Yonga dökümü konusunda kritik İsim TSMC olarak kabul edilse de aslında perde gerisindeki İsim daha farklı. Verimli EUV sürecinde döküm yapan Çehre milyon dolarlık döküm aygıtlarının üreticisi Hollandalı ASML bu noktada Fazla Aka bir rol oynuyor.

ASML kan kaybediyor

2022 yılı dizayncı ve dökümcülerin Aka yatırımlar yaptığı bir Yıl oldu. Bu da haliyle daha Çok döküm aygıtı satın alımı demek. ASML bu noktada bir numaralı aktör lakin bunu net kârına yansıtamadı.

Firma geçen yılın nihayet çeyreğinde 6.4 milyar dolarlık satış yaptı. Toplamda 95 adet yeni litografi aygıtı, 11 adet de yeni ikinci el litografi satışı gerçekleştirdi. Yıl genelinde ise 21 milyar dolarlık satış, 317 adet sıfır litografi aygıtı ve 28 adet ikinci el litografi aygıtı satışı meydana geldi. Müşterilerin yeni aygıtlar için ön siparişleri 30 milyar dolar oldu.

Tüm datalarda artış elde eden ASML ne yazık ki artan masraflar nedeniyle kâr marjını düşürünce net gelir de 5.6 milyar dolara geriledi. Payları de bu periyotta düşüş kaydetti. Firma bu Yıl satışlarda yüzde 25 artış, net gelirde de bir ölçü düzgünleşme bekliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir