James Webb teleskopunda arıza yaşanıyor

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok
Bugüne kadar yapılmış en kuvvetli teleskop unvanını Meydan ve imali 20 yıldan Çok süren James Webb teleskopu ilim dünyasında dönüm noktası sayılabilecek cihan keşifleri yapmaya devam ediyor. Bununla Bir arada Vakit vakit arızalar da yaşanabiliyor.

James Webb arızalandı

Dünya’dan yaklaşık olarak 1,5 milyon kilometre uzaklıkta bulunan ve 10 milyar dolara mal olan teleskop, mikro meteor kesimleri üzere şiddetli Uzay şartlarına dayanacak halde tasarlandı. Tekrar de kimi arızaların önüne geçilemiyor.

NASA tarafından yapılan açıklamaya nazaran teleskopun yakın kızılötesi görüntüleme ve spektrograf – NIRISS modülünün arızalandığını ve uçuş sisteminin devir dışı bırakıldığını açıkladı. Modülü geliştiren Kanada Uzay Ajansı ve NASA sorunun kaynağını bulmak için Birlikte çalışıyor. Donanım kısmına rastgele bir zararın yansımadığı da belirtilmiş. Bir müddet NIRISS ile yapılan keşiflere Aralık verildiği lisana getirildi.

NIRISS modülü 4 farklı araştırma için kullanılıyor. Bir tanesi ötegezegenlerden gelen Fer sinyallerini tahlil ederek atmosferi oluşturan elementleri incelemek. Öteki görüş alanında Fazla yakın bulunan objeleri incelemek. Üçüncüsü Biricik bir seferde binlerce galaksiyi inceleyebilme ve sonuncusu da ötegezegen geçiş spektroskopisini incelemek. Bunların kimilerini birebir anda gerçekleştirebiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir