Pegasus casus yazılımı üreticisi NSO Group, bazı hatalar yaptığını kabul etti

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok
İsrail kökenli NSO Group, devlete ve kolluk kuvvetlerine satılan Pegasus isimli casus yazılımlar üretir. Çoğu siber atak formülünden farklı olarak Pegasus, kullanıcıların rastgele bir temasa yahut eke tıklamasına gerek kalmadan Üzücü maksatlı yazılım kullanarak telefonlara sızılmasına İmkan tanır.

NSO Group’ta 2022’de genel müdür olarak misyona gelen Yaron Shohat, vazifeye gelmesinden bu yana birinci kere medyaya röportaj verdi. Verdiği röportajda Kıymetli ayrıntılara yer veren Shohat, şirket olarak 2021’in sonlarından beri zorluk çektiklerini fakat toparlanmaya başladıklarını söyledi.

Pegasus yazılımını satarken yanlışlar yapıldığını kabul eden şirket, Pegasus’u savunmaya devam ediyor

NSO, Pegasus’u sadece hükümetlere satıyor, lakin müşterileri ortasında siyasi muhaliflere, insan hakları aktivistlerine, avukatlara, gazetecilere ve daha fazlasına karşı kullanılan casus yazılımlarla nihayet derece zayıf insan hakları siciline sahip ülkeler de bulunmakta. Bu durum hakkında konuşan Yaron Shohat, yaklaşık beş ay Evvel CEO olarak misyona gelmesinden bu yana yaptığı birinci medya röportajında, Pegasus’u insan hakları ihlalleri için kullanan hükümetlere satarak yanılgı yaptığını söyledi.

Shohat açıklamalarının devamında “NSO eserleri yüksek talep görüyor ve bu Cin bir teknolojinin rastgele bir kolluk kuvveti yahut istihbarat teşkilatı için nitekim Gerekli olduğuna inanıyorum.” kelamlarına yer verdi.

Apple üzere birtakım şirketler, kullanıcılarını Pegasus’a karşı korumak için şirkete dava açmak, virüslü iPhone’ların sahiplerini uyarmak ve en yaygın atak yollarını devir dışı bırakan bir Kilitleme Modu sunmak üzere yolları uygulamakta. Lakin alınan tedbirler şimdilik kâfi değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir