Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Yerli denizcilik şirketi RMK Marine, rüzgar enerjili ilk Ro-Ro gemisini üretecek

Yerli denizcilik şirketi RMK Marine, rüzgar enerjili ilk Ro-Ro gemisini üretecek

admin admin -
16 0
Türk gemi endüstrisinin öncü isimlerinden RMK Marine, yeşil güce odaklanan yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Günümüzde 150 metrenin üstünde Fazla sayıda ticari gemi inşa eden firma, artık de yüzde 90 oranında rüzgâr gücünden Sıkıntı alacak yelkenli Ro-Ro gemisi için açılan ihaleyi kazandı. Bu bağlamda RMK Marine, kendi segmentinde dünyadaki birinci örneklerden biri olacak gemi için Fransız şirket Neoline Armateurs ile mukavele imzaladı.

Neoliner, dünyadaki birinci örneklerden biri olacak

2025 yılında teslimi planlanan proje kapsamında Neoliner, yüksek düzeyli entegrasyon ve otomasyon içeren yelken ve navigasyon donanımı Denetim sistemine sahip olacak. Buna ek olarak 136 metre uzunluğundaki ticari RoRo gemisine, rüzgâr ve deniz şartlarını nazaran optimum seyir rotası ve hızı belirleyen akıllı sensörler eşlik edecek.

Ayrıyeten yelken donanımı ile seyir için Müsait rota belirleme sistemi ile donatılacak Neoliner, katlanabilir karbon fiber iki direk üzerine konumlandırılan Özel materyalden üretilmiş katlanabilir yelkenlere de sahip olacak.

Toplamda 3000 m2’lik yelken alanı, 20 Benlik gemi işçisi ve 12 yolcu kapasiteli Ömür mahalleri ile dikkat çeken Neoliner’ın 6300 tonluk kargo taşıma kapasitesi bulunuyor. Böylelikle yeni gemi, 312 adet otomobil, 265 adet 20’lik konteyner yahut 126 adet 40’lık konteynere eş değer yük taşıyabilecek. 

RMK MARINE genel Müdürü Adnan Nefesoğlu ”Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) karbon emisyonlarını düşürme ve karbon sıfır olma hedefleriyle uyumlu bir biçimde müşterilerimize yenilikçi ve etrafla azami uyumlu tahliller sunuyor, başta rüzgâr gücü olmak üzere yenilenebilir güç kaynaklarının kendi bölümümüzde de uygulama alanı bulmasını Fazla Kıymetli buluyoruz” sözlerini lisana getirdi.

Neoline Armateurs ismine konuşan CEO Jean Zanuttini ise, başlangıçta birçok açıdan imkânsıza yakın görünen bu projeyi Birlikte başarmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Günümüzün en Aka problemleri ortasında yer Meydan iklim değişikliğinin her gün farklı alanlarda karşımıza çıktığı bir ortamda, rüzgâr gücünün ticari gemiler için kullanılmaya başlanması, giderek karmaşıklaşan güç sıkıntısına fayda odaklı bir tahlil sunuyor.” açıklamasında bulundu. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir