Yenilenebilir enerjide yüzde 10’luk rekor büyüme: Türkiye, Avrupa’nın öncü ülkelerinden

Genel Mar 22, 2023 Yorum Yok
Uluslararası Yenilenebilir Güç Ajansı (IRENA) geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada global yenilenebilir güç kapasitesinin geçen Yıl yüzde 9,6 oranında arttığını lakin global ısınmayı sınırlamak için kaydedilen bu dev büyüme oranının neredeyse üç katına çıkması gerektiğini duyurdu.

IRENA’nın yenilenebilir güç istatistiklerine ait yıllık raporunda, küresel yenilenebilir güç kapasitesinin geçen yılın sonunda 3.372 gigawatt’a (GW) ulaştığı ve bunun bir evvelki yıla nazaran 295 GW veya yüzde 9,6 daha yüksek olduğu belirtildi.

Rekor süratte yenilenebilir güce geçiliyor

Daha da Değerli olan ise geçen Yıl eklenen bütün yeni güç kapasitesinin yaklaşık yüzde 83’ü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandı. IRENA genel Direktörü Francesco La Camera, “Devam eden bu rekor büyüme, süregelen güç krizinin ortasında yenilenebilir gücün direncini gösteriyor” dedi. La Camera’ya nazaran Şayet global ısınmayı 1.5C ile sınırlamak istiyorsak, yenilenebilir güç kapasitesine yapılan yıllık eklerin 2030 yılına kadar var seviyenin üç katına çıkması gerekiyor.

 

Yayınlanan raporda yenilenebilir güçte güneş ve rüzgar gücünün itici Güç olduğu vurgulanıyor. Yalnızca bu iki kaynak 2022’deki bütün net yenilenebilir güç eklerinin yüzde 90’ını karşılıyor. Öte yandan yeni eklenen kapasitenin neredeyse yarısı Asya’ya kuruldu. Çin, Asya’nın yeni kapasitesine 141 GW ekleyerek en Aka katkıyı yapan ülke oldu. Avrupa ve Kuzey Amerika‘daki yenilenebilir güç kaynakları sırasıyla 57,3 GW ve 29,1 GW artarken, Orta Doğu 2022 yılında devreye alınan 3,2 GW‘lık yeni kapasite ile bir evvelki yıla nazaran yüzde 12,8’lik artışla yenilenebilir güç kaynaklarındaki en yüksek artışı kaydetti.

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından hazırlanan bir raporda, dünyanın sıcaklık artışını Sanayi öncesi düzeylerin 1,5 santigrat derece üzerinde sınırlama talihine sahip olması için emisyonların 2030’ların ortalarına kadar yarıya indirilmesi gerektiği belirtildi. Bu, Paris İklim Anlaşması’nda yer Meydan en Kıymetli maksat pozisyonunda.

Yenilenebilir güçte Türkiye

Türkiye’nin yenilenebilir güç heyeti gücü 2022 sonunda 56 GW düzeyine ulaştı. Bunun 31.5 GW‘lık kısmı hidroelektrik enerjisinden, 11,3 GW‘lık kısmı rüzgar enerjisinden, 9.4 GW‘lık kısmı ise güneş enerjisinden geldi. IRENA’nın raporuna nazaran Türkiye, Yekün yenilenebilir güç kapasitesinde Avrupa’nın öncü ülkelerinde. Türkiye sadece, Almanya (148.3 GW), İspanya (67.9 GW), Fransa (65.3 GW) ve İtalya’nın (59.9 GW) gerisinde.

Hidroelektrik enerjisinde Türkiye, Norveç’in (34.1 GW) arkasında Avrupa’da ikinci sırada. rüzgar enerjisinde ise Türkiye, Almanya (66.3 GW), İspanya (29.3 GW), İngiltere (28.5 GW), Fransa (21.1 GW) ve İtalya’nın (11.7 GW) akabinde Avrupa’da 6. sırada. Güneş enerjisinde ise Türkiye, Almanya (66.5 GW), İtalya (25 GW), Hollanda (22.6 GW), İspanya (20.5 GW), Fransa (17.4 GW), İngiltere (14.4 GW), Polonya’nın (11.1 GW) akabinde Avrupa’da 8. sırada.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir