Yeni temiz enerji kaynağı havadan elektrik üreten enzim olabilir

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Avustralyalı ilim insanları havayı güce çeviren yeni bir enzim keşfetti. Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya nazaran bu enzim, atmosferdeki düşük ölçüdeki hidrojeni elektrik akımı oluşturmak için kullanıyor. Bu bulgu, sözün tam manasıyla havadan güç üreten aygıtlar yaratmanın yolunu açıyor ve yenilenebilir güç kaynaklarının seçeneğini artırıyor.

Havadan elektrik üretmek gerçek oldu

Dr. Rhys Grinter liderliğinde Monash Üniversitesi’nden bir araştırma takımı, toprak bakterisinden hidrojen tüketen bir enzim ürettiler ve tahlil ettiler. Takım tarafından yapılan çalışma, birçok bakterinin, besin tarafından yoksul ortamlarda güç kaynağı olarak atmosferdeki hidrojeni kullandığını gösterdi. Çalışmada yer Meydan Profesör Greening “Bakterilerin, Antarktika toprakları, volkanik kraterler ve derin okyanuslar da iç olmak üzere, büyümelerine ve hayatta kalmalarına Yardımcı olmak için havadaki eser ölçüdeki hidrojeni bir güç kaynağı olarak kullanabileceğini bir müddettir biliyoruz. Fakat şimdiye kadar bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorduk.” tabirlerini kullandı.

Mycobacterium smegmatis isimli bir bakteriden atmosferik hidrojeni kullanan bir enzim üretmeyi başaran takım, bu enzime Huc ismini verdi. Huc enziminin fevkalâde derecede tesirli olduğu, bilinen öteki bütün enzimlerin ve kimyasal katalizörlerin tersine, soluduğumuz havanın %0,00005‘i kadar olan atmosferik düzeylerin altında bile hidrojen tüketebildiği belirtiliyor.

Küçük aygıtlarda kullanılabilir

Takım, oluşturdukları saf enzimin Fazla düşük hidrojen konsantrasyonlarında elektrik ürettiğini göstermek için elektrokimya ismi verilen bir teknik kullanıldı. Bununla Bir arada enzimin şaşırtan derecede kararlı olduğu ve uzunca bir mühlet saklanabileceği söyleniyor. Enzim, dondurulsa yahut ısıtılsa bile güç üretme yeteneğini kaybetmiyor.

Araştırmacılar Huc enzimini, havadaki hidrojeni kullanarak Daimi bir elektrik akımı ürettiği için onu “doğal pil” olarak nitelendiriyorlar. Bu araştırma şimdi erken bir etapta olsa da Huc ilerleyen vakitlerde Ufak aygıtlarda yer alabilir. Grup, yaptığı açıklamada bir sonraki gayelerinin Huc enzimini Aka ölçekte üretmeye olduğunu söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir