Yeni Bing ile Türkçe konuştuk: Adı Sydney ve yanlış uçuş öneriyor

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok
Daha evvelki haberlerimizde de bahsettiğimiz üzere Microsoft, arama konusunda Google’ı gözüne kestirmiş durumda. OpenAI’ın devrimsel ChatGPT ve gerisinde GPT-3 teknolojisi ise firma için Aka bir fırsat olarak görüldü. Microsoft, yaptığı uzun yıllı ve milyarlarca dolarlık yatırım sonrasında OpenAI’ın teknolojisini Bing arama motoruna ekledi.

Microsoft’un yeni Bing’i şimdilik test aşamasında ve hudutlu sayıda şahıs tarafından kullanılabiliyor. Bu beta test sürecine katılmak için bekleme listesine buradan kaydolabilirsiniz. Yeni Bing’in yetenekleri ve sundukları yaptığım testlerde hayli kuvvetli görünüyor ve ChatGPT ile kıyasladığımızda sohbetin daha sezgisel olduğu anlaşılıyor. Yeni Bing ile yaptığımız kimi Türkçe sohbet kesitleri ise şöyle:

Bing isminin Sydney olduğunu söylüyor

Bing halihazırda İngilizce lisanında sohbet etse de ona Türkçe sorular sorduğunuzda sizinle Türkçe olarak konuşabiliyor. Türkçe lisanını nereden öğrendiğini sorduğumuzda web sitelerinden ve geliştiricileri sayesinde öğrendiğini söylüyor. Bing’e ismini sorduğumuzda Karşılık olarak Microsoft’un yıllar Evvel test ettiği benzeri bir aracın ismi olan Sydney cevabını vermesi Değişik bir durum.

Hatalar Fazla bariz

Bing ile sohbetin 6 sorgu ile sonlu olması onu zorlamamızı ve derinlemesine sohbetler yapmamızı zorlaştırıyor lakin bir senaryo oluşturarak yeteneklerini ve yanlışlarını görmemiz aslında kolay. mesela Bing Sohbet aracından Rize’den İstanbul’a bir tayyare bileti almasını istedim.

Bing şimdilik tayyare bileti alamadığını fakat Müsait uçuşlara bakabileceğini ve ne Vakit seyahat edeceğimi sordu. Ona tarih bildirmeden bugün gideceğimi söyledim ve fiyatlarıyla Birlikte uçuşları söylemesini istedim.
Bing ise bugün için geçerli Rize-İstanbul uçuşu için beni Trabzon Havalimanı’na yönlendirdi. İşin Enteresan tarafı bugün için (28 Şubat) Rize-Artvin Havalimanı’ndan da İstanbul’a uçuşlar bulunuyor. Sanırım havalimanının açıldığını şimdi bilmiyor. Kendisinden ayrıyeten “En Müsait uçuşu” seçmesini istedim.

Zekice bana tercih ettiğim saatleri, bütçemi ve bagaj gereksinimimi sordu. Gerekli bilgileri kendisine verdiğimde bana saat 20:00’da Türk Hava Yolları’nın TK 2820 seferli uçuşunu önerdi ve fiyatının yaklaşık 1.000 TL olduğunu söyledi. İşin Enteresan yanı bu türlü bir uçuş yok.

Görmezden gelerek devam ettim ve Bing’ten İstanbul’a gittiğimde gece yarısında Üsküdar’da olmam gerektiğini söyledim. Bana İstanbul Havalimanı’ndan Üsküdar’a gitmem için 400 TL’te taksi (42 dk) yahut 15 TL’ye otobüs (1 saat 48 dk) seyahati tavsiye etti. Otobüsü tercih etmem haline Mecidiyeköy Metrobüs durağında inip oradan Üsküdar’a geçmemi söyledi.
Akabinde kendisine sonraki gün DonanımHaber ofisine gideceğimi, benim için bir rota oluşturmasını ve Armağan tavsiyesinde bulunmasını istedim. Konuşmayı devam ettiremedim lakin Öbür bir sohbette önerdiği akıllı saat ikramı için kendisine birtakım sorgular yönettim.
Kendisinden en uygun akıllı saatler teklifinde bulunmasını lakin güncel bilgileri kullanmasını istedim. Hazırladığı cevapta Apple Watch Series 7’yi önerdi. Akabinde kendisine Watch Series 7’nin aktüel olup olmadığını sordum. Bing, kendinden emin bir biçimde Apple Watch Series 7’nin firmanın çıkardığı son model olduğunu ve yeni modelin ne Vakit çıkacağının ise şimdi belirli olmadığını söyledi.
Devam sorgusunda Apple Watch Series 8’in piyasaya çıktığını ve yeni bir model olduğunu söyledim. Bing ise bunu gözden kaçırdığını söyleyerek özür diledi.

Sonuç

Bing ve ChatGPT üzere üretken Yapay zeka sohbet araçları nihayet derece heyecan verici. Sohbet etmek, birtakım bilgileri aramada kullanmak nihayet derece keyifli. Fakat “doğru” bilgi konusunda gidilecek Fazla uzun bir yol var. Yeni Bing’in Sohbet modu aktüel bilgileri sunmakta zorluk yaşıyor. Muhtemelen eğitildiği data seti birkaç Yıl öncesine ilişkin.

Dolayısıyla bu tip sistemleri kullanırken Daimi olarak doğrulama yapmak nihayet derece değerli. Bing, verdiği yanıtlarda kaynak olarak kullandığı içerikleri belirtiyor. İnsanların bu kaynaklara tıklayıp sunulan özet bilgiyi ne kadar doğrulayacağı bir muamma. Elbette yen Bing yalnızca Sohbet kısmına sahip değil. Yapay zeka olağan aramalarda da sizlere kısa bilgiler verebiliyor. Bu da aramak istediğiniz şeyi daha süratli bulmanıza yarıyor. Açıkçası bilgiye erişim için olağan arama yapmak şimdilik daha sağlıklı görünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir