Akıllı telefon ithalatında değişiklik yapıldı! Telefon fiyatları artabilir

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok
Ticaret Bakanlığı tarafından alınan yeni karar ile Bir arada kapsamında akıllı telefon ithalatında uygulanan nezaret uygulamasının limiti artırıldı. Bu uygulama Müsait fiyatlı telefonları direkt ilgilendirirken karar Resmi Gazete’de de yayınlandı.

Resmi Gazete’nin 28 Şubat tarihli sayısında “İthalatta Nezaret Uygulanmasına Ait Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” düzenlemesi gerçekleştirildi. Alınan karar kapsamında akıllı telefon ithalatı için nezaret uygulaması limiti adet başına 200 dolar seviyesinden 350 dolar düzeyine yükseltildi. Değişiklik 28 Mart’tan itibaren uygulamaya girecek.

Akıllı telefon ithalatında nezaret ölçüsü yükseldi

Bu karar ile Bir arada pahası 350 dolar ve altında olan akıllı telefonların ithalatı Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan bir nezaret dokümanı ile yapılacak. Şayet gözetim belgesi Ticaret Bakanlığı’ndan alınmazsa değeri 200 dolar olan telefonun vergilendirmesi 350 dolar üzerinden yapılacak.

Değeri 350 doların üstünde olan telefonlar elbette bu uygulamadan etkilenmeyecek. Bu karar, “uygun fiyatlı” dediğimiz akıllı telefonları ve münasebetiyle ithalatçılarını ilgilendiriyor. Hasebiyle ek vergilerden etkilenmemek için ithalatçı firmaların ilgili nezaret dokümanına sahip olmaları gerekiyor. Bu ortada nezaret uygulamasının gayesinin ithalattan kaynaklı vergi kayıplarının önlenmesi olduğunu ve özellikle yerli üreticiyi koruması için 2020 yılında getirildiğini belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir