Katlanabilir telefon satışları ilk defa serbest düşüşte

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok
Katlanabilir telefon halen istenen tüketici talebine ulaşamadı lakin piyasaya birinci çıktıkları devirden bu yana istikrarlı olarak Daimi daha Çok sattılar. Lakin bu istikrar bozulmuşa benziyor çünkü gelen yeni raporlar katlanabilir telefon satışlarının adeta çakıldığını gösteriyor.

Satışlar birinci kere düştü

DSCC tarafından yayınlanan yakın tarihli bir raporda 2022 yılının nihayet çeyreği mercek altına alındı. Rapora nazaran katlanabilir akıllı telefon sevkiyatları yılın nihayet çeyreğinde bir evvelki periyoda nazaran yüzde 48 oranında düştü. Bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran ise düşüş yüzde 26 düzeyinde. Elde edilen bilgilere nazaran Ekim-Aralık periyodu boyunca 3,1 milyon adet katlanabilir telefon sevkiyatı gerçekleşti.

Öte yandan yılın tamamına baktığımızda ise işler epeyce olumlu. Satışlar birinci kere düşse de 2022 yılında katlanabilir telefon sevkiyatı yüzde 62 üzere etkileyici bir oranda artarak 12,9 milyon adede ulaştı.

Samsung dominasyonuna devam

Samsung, yüzde 83 pazar hissesiyle 2022 yılında da katlanabilir telefon pazarına Yargıç olmaya devam etti. Güney Koreli firmanın pazar hissesi evvelki çeyrekte yüzde 86, bir evvelki yılın birebir devrinde ise yüzde 96 düzeyindeydi. Çeyrek bazda yaşanan düşüşün temelinde ise 2022’nin üçüncü çeyreğinde Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4’ün satışlarındaki yüzde 50 düşüş yatıyor.

Raporda ayrıyeten Apple’ın kısa müddet Evvel piyasaya sürdüğü iPhone 14 serisinin, 2022’nin dördüncü çeyreğinde Samsung’un katlanabilir telefonlarını gölgede bıraktığına da dikkat çekildi. Global katlanabilir telefon pazarında Samsung’u Huawei ve Oppo takip ederken, Galaxy Z Flip dünya çapında en Fazla satan (yüzde 47) katlanabilir telefon oldu.

Bu ortada Samsung Display, 2022’nin dördüncü çeyreğinde kullanılan katlanabilir ekranların yüzde 81’inden Mesul durumda ve münasebetiyle Samsung yalnızca satışlarda değil tedarik noktasında da lider pozisyonda. Sonuç olarak, 2022’nin dördüncü çeyreğinde katlanabilir telefon satışlarında düşüş yaşanırken, önümüzdeki aylarda Aka üreticilerin piyasaya süreceği yeni modellerle pazarın toparlanması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir