Yeni araştırma: Denizaltı fiber optik kablolarla depremler daha hızlı tespit edilebilir

Genel Şub 11, 2023 Yorum Yok
Dünyanın önde gelen ilim mecmuası Nature Scientific Reports’da yayınlanan bir araştırma, deniz altında internet erişimini sağlamak için kullanılan var fiber optik kabloların denizden gelen sarsıntıları var sistemlerden otuz dakika Evvel tespit edebildiğini ortaya çıkardı. Ticari irtibat şirketlerine ilişkin fiberler iç optik irtibat fiberlerinin zelzele erken İkaz sistemleri sağlayabileceği gösterildi.

HU’nun Yer Bilimleri Enstitüsünden Dr. Itzhak Lior, “Deniz yatağının altında yahut algılayıcı olmayan alanlarda meydana gelen sarsıntılar, var teknolojilerle gecikmeli algılanabiliyor; bu da sarsıntıya hazırlanmayı engelliyor. nihayet vakitlerde, internet irtibatı için dünya çapında kullanılanlar iç fiber optik kablolarla zelzeleler izlenebilir. Bu çalışmada, Özellikle denizde meydana gelen depremlerde erken uyarı sağlamak için klâsik sensörler yerine optik fiberlerin kullanılabileceğini gösteriyoruz.” diyor.

Karadaki sismik ağların ağırlaştırılması ve kablolu okyanus tabanlı algılayıcı ağlarının kurulması üzere var tahliller Japonya ve Kanada’da uygulanıyor. Bu tahliller yüksek maliyetli olmalarıyla dünya genelinde uygulanamıyor. Lakin bir alternatifi var; yeni akustik algılama teknolojisini kullanarak var fiber optik kabloları yoğun sismik ağlara dönüştürmek. var fiber altyapının kullanılması zelzele İkaz sistemlerinin kurulmasını ve işletilmesini kolaylaştırıp hızlandırabilecek ve İkaz müddetlerini kısaltacak.

Her Yıl dünyanın her yerinde Fazla sayıda zelzele meydana geliyor. Neyse ki bunların birden fazla zayıf ve hasara yol açmıyor fakat kuvvetli olanlar (1999 Gölcük zelzelesi, 2023 Kahramanmaraş sarsıntısı gibi) kitlesel felaketlere ve Fazla sayıda can kaybına neden olabiliyor. var deprem izleme teknolojisi, karada meydana gelen zelzeleler için erken İkaz sağlayabiliyorken, deniz tabanlı meydana gelen zelzeleler çoklukla başladıktan on saniye sonra tespit ediliyor ve vefatla sonuçlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir