Türkiye depremi, yer kabuğunda 300 km uzunluğunda çatlak oluşturdu

Genel Şub 11, 2023 Yorum Yok
6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş Pazarcık’ı sallayan ve 10 ili etkileyen sarsıntının tesiri hâlâ sürüyor. Uydu manzaralarına nazaran, 20.000’den Çok can kaybı yaşadığımız iki kuvvetli sarsıntının akabinde Türkiye-Suriye sonu yakınlarında iki devasa çatlak oluştuğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, yıkıcı sarsıntılardan Evvel ve sonra Avrupa Dünya rasat uydusu Sentinel-1 tarafından Akdeniz kıyısına yakın bölgenin imajlarını karşılaştırarak yırtılmaları buldu.

İki kırılmadan uzun olanı Akdeniz’in kuzeydoğu ucundan kuzeydoğu istikametinde 300 kilometre uzanıyor. Çatlak, Pazartesi günü bölgeyi buran iki Aka sarsıntıdan birincisi olan 04.17’de meydana gelen daha kuvvetli 7.7 büyüklüğündeki zelzeleyle oluştu. Yaklaşık dokuz saat sonra olan 7.6 büyüklüğündeki ikinci sarsıntının da 125 km uzunluğunda çatlak oluşturduğu kaydedildi.

Comet (İngiltere Sarsıntı, Volkan ve Tektonik rasat ve Modelleme Merkezi) grubuna liderlik eden Profesör Tim Wright, bu Cin kırılmaların ekseriyetle kuvvetli sarsıntılardan sonra ortaya çıktığını söylüyor. Bununla Bir arada bu iki yarığın alışılmadık derecede uzun olduğunu, sarsıntıların de muazzam ölçüde güç açığa çıkardığını ekliyor. Wright, “Deprem ne kadar büyükse, fay da o kadar Aka ve Fazla kayar. Bu zelzele fayı, katılarda kaydedilen en uzun faylardan biri. Ayrıyeten birkaç saat içinde bu kadar Aka iki zelzelenin meydana gelmesi Fazla Dizi dışı.” diyor.

Uyduların uzaydan gözlemlediklerini doğrulayan yüzey çatlaklarının fotoğrafları da toplumsal medya üzerinden paylaşılıyor:

Kıbrıs’ın kuzeyindeki bu bölgede üç tektonik levha (Anadolu, Afrika ve Arap levhası) bir ortaya geldiğinden Fazla şiddetli sarsıntıların yaşanması kaçınılmaz. Uzmanlara nazaran, Pazartesi meydana gelen zelzeleler yıkıcı tesir bıraktı. 20.000’den Çok can kaybının yaşandığı bildirildi ve kurtarma operasyonları hâlâ sürüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir