Afet modelleme analizi: Depremde hayatını kaybeden kişi sayısı 100.000’i geçebilir

Genel Şub 11, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Pazartesi günü Türkiye ve Suriye‘yi vuran iki Aka yıkıcı zelzele Fazla sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Resmi kaynakların aktardığı bilgilere nazaran Lahza itibariyle yalnızca Türkiye’de 20.000’den fazla can kaybı yaşanmış durumda.

Dondurucu hava şartlarının yanı Dizi yiyecek ve su olmadan yıkıntı altında hayat uğraşı veren depremzedeler için hayatta kalma bahtı Değerli ölçüde düşüyor. Uzmanlar, Türkiye ve Suriye’deki zelzele sonrası ölü sayısının Kıymetli ölçüde artabileceğini söyledi.

Korkunç tahmin

Afet risk şirketi Risklayer, Entegre doğal Felaket Veritabanı’ndan elde ettiği modellemeyi kullanarak Perşembe günü itibariyle varsayımı medyan vefat oranını 52.355 olarak belirledi. Türkiye için kestirimi meyyit sayısı 40.100, Suriye için ise 12.200 olarak tespit edilmiş durumda.

Devasa global data tabanlarını drone ve uydu imajlarıyla birleştiren modelleme sistemi, acil durum müdahalelerine, hava olaylarına ve daha Çok binanın çökmesine bağlı olarak meyyit sayısının 100.000’in üzerine çıkabileceğini varsayım ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir