Yazılım mühendisi WhatsApp dolandırıcılığı yüzünden 51 bin dolar kaybetti

Genel May 16, 2023 Yorum Yok
WhatsApp dolandırıcılığı yeni bir şey değil ve sayısız insan bu dolandırıcılığın kurbanı oluyor. Ne yaptığını bilenlerle bilmeyenleri birbirinden ayırmak için dahi olmaya gerek yok fakat bir yazılım mühendisinin WhatsApp üzerinden dolandırılması Değişik bir durum. Hintli bir yazılımcı YouTube görüntülerini beğenerek Güçlü olacağını vaat eden whatsApp dolandırıcılığı yüzünden on binlerce dolar kaybetti.

WhatsApp dolandırıcılığı ve yazılım mühendisi

Hindistan’ın Gurgaon kentinden şanssız bir yazılım mühendisi ve eşi toplamda yaklaşık 51.000 dolar kadar Nakit kaybetti. Bazılarına nazaran hayatının birikimini kaybeden yazılımcı, bu parayı WhatsApp ve Instagram üzerinden kaybetti. Kurban WhatsApp üzerinden, YouTube’daki görüntüleri beğenmeleri gereken yarı vakitli bir işe katılarak daha Çok Nakit kazanabileceklerini tez eden bir bildiri aldı. Epeyce Yalın görünüyor, değil mi?

Fakat Hadise burada değişiyor. Dolandırıcılar sürecin ilerleyen basamağında mühendisten kendi hesaplarına Nakit yatırmasını istedi ve yazılım mühendisi de bu isteği yerine getirdi. Dolandırıcılar paraya aldıktan sonra kurbanın 83 bin dolar kazanmayı başardığını tez ettiler. Lakin bu parayı alabilmeleri için kendilerinden bir ölçü daha Nakit istediler. Olayın farkına varan kurbanlar durumu polise ihbar etti. Lakin var bilgiler ışığında yazılım mühendisinin kaptırdığı parayı Geri alıp almadığı bilinmeyen.

Bu WhatsApp dolandırıcıları ekseriyetle selamlaşma ile başlar ve Karşılık verdikten sonra, kağıt üzerinde size Fazla Nakit kazandıracak üzere görünen hayli cazip bir Amel teklifiyle devam eder. İstisna olmadan bu teklife inananlar Önemli paralar kaybetmekte. Basitçe söylemek gerekirse, WhatsApp’ta yahut Öbür bir toplumsal medyada sizi Varlıklı edeceğini sav eden rastgele bir işe girmenizin katiyetle bir yolu yok. Bu nedenle tanımadığınız şahıslardan yahut tanıdığınız bireylerden gelen bu tip kuşkulu durumlardan kaçınmanız, görmezden gelmeniz gerekmekte.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir