YASAD: Türkiye bir yılda 30 bin yazılımcı kaybetti ve bu sayı 100 bine çıkabilir

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Dünyanın giderek dijitalleşmesi şirketlerin de daha Çok yazılımcıya gereksinim duymasıyla sonuçlanıyor. Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı da bu alanda Türkiye’deki sıkıntılara işaret ediyor. Gönül, Avrupa’nın bu alanda zayıf olduğunu ve açığını öbür ülkelerden karşıladığının altını çiziyor. Bu ülkeler ortasında Türkiye’de Aka bir hisseye sahip.

YASAD Lideri Gönül Kamalı, Türkiye’deki yazılımcı ile Avrupa’daki yazılımcı ortasındaki maaş faktörünün belirleyici bir rol oynadığını belirterek şunları söyledi, “Türkiye’de bir yazılım şirketi yeni mezun yazılımcıyı bin dolara çalıştıracak finansal gücü bulamazken, ABD ve Avrupa’dan yazılımcılarımıza gelen teklifler en az 2 bin 500 dolardan başlıyor. Bu rekabeti bizim TL bazında sürdürebilmemiz Mümkün değil.”

Kamalı’ya nazaran kısa vadede bu sorunun bir tahlili yok. Kamalı ayrıyeten 2021 yılında toplamda 30 bin yazılımcının Türkiye’yi terk ettiğini ve bu sayının 100 bin seviyesine çıkabileceğini belirtiyor. Öte yandan yazılımcı yetiştirme programlarının ve teşebbüslerinin daha da artırılması gerektiği aktarılıyor.

Türkiye’deki şirketler büyürken Amel gücünü kaybediyor

Kamalı, Türkiye’deki yazılım şirketlerinin genel olarak yılda yüzde 20 büyüdüğünü lakin tıpkı devirde Amel gücünün ise yüzde 10 düştüğünü belirtiyor. Hatta kimi kesimlerde bu durumun yüzde 50 civarında olduğu da Anlatım ediliyor.

Halihazırda bulunan Amel gücünü kaybetmemek için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile YASAD arasında çalışmalar yürütülmekte. Ayrıyeten bakanlığın yazılımcıları cezbedecek yeni programlar üstünde de çalıştığı aktarılıyor. Kamalı, “Yazılımcıların ay içerisinde farklı şirketlerin projelerine takviye verebilme konusunda esnekliği bir mevzuat olarak getirmeye çalışıyoruz. Yazılımcıların Yurt dışına gitmemelerini, ülke içerisinde kalmalarını cazip hale getirecek programlar üzerinde çalışılıyor” ifadelerini kullanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir