New York, fosil yakıt kullanan kripto madenlerini yasaklıyor

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Kripto Nakit madenciliği sistemleri yüksek ölçüde güç tüketimi gerçekleştiriyor. İklim değişikliğinin giderek ciddileşmesi ve yenilenebilir güce geçişin kuvvetli bir formda ilerlediği günümüzde bu alandaki güç tüketiminin sonlandırılması için de atımlar atılıyor. New York Valisi Kathy Hochul, almış olduğu yeni karar ile kripto para madencilerinin operasyonlarını güçlendirmek için gaz ve kömür kullanmalarını iki yıllığına yasaklamış durumda.

Yasak, ABD geneline yayılabilir

Hochul, bu hafta başlarında imzalanan yasanın “ülkede çeşidinin birinci örneği” olduğunu ve “küresel iklim krizini ele almak için çalışırken New York için Kıymetli bir adım” olduğunu söyledi. Yeni Yasa Özellikle kripto madenciliği şirketlerinin operasyonlarını güçlendirmek için gaz ve kömür üzere fosil yakıtları kullanmasını hedefliyor fakat yenilenebilir güç kullananları yahut daha az kirletici usullerle çıkarılan bir blok zinciri olan Ethereum’u etkilemiyor. Yasa ayrıyeten, kripto madenciliği için halihazırda gaz ve kömür kullanan şirketleri de dizginlemiyor.

New York’ta hayatta kalmaya çalışan gaz ve kömür santralleri, ekonomik badirelerin üstesinden gelmek ve fosil yakıt üretimini kısma direktiflerini aşmak için kripto madenciliğine yönelmiş durumda. Bir müddet Evvel New York’un Finger Lakes bölgesindeki bir gaz fabrikasının finansal olarak toparlanmak hedefiyle bitcoin madenciliğine geçiş yaptığı da gündeme gelmişti.

Öte yandan Yasa tasarısına kripto sanayisi lobicileri tarafından şiddetle karşı çıkıldı. The Verge, Blockchain Derneği’nin tasarıyı geçersiz kılmak için lobi faaliyetlerine 225.000 dolar harcadığını ve kampanyaya binlerce dolar bağışlayarak Hochul’u vazgeçirmeye çalıştıklarını bildirdi. Öte yandan yasanın öbür ABD eyaletleri için de emsal teşkil etmesi ve ülke genelinde misal maddelerin çıkması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir