Google ve Microsoft, veri merkezleri için yenilenebilir enerjilere dönüyor

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Google ve Microsoft, kurumsal alanda her Vakit daha Çok alıcı kazanmak için rekabet eden, dünyanın en Aka bulut odaklı şirketlerinden ikisi olsa da iki şirketin hemfikir olduğu bir şey var: Daimi büyüyen bilgi merkezlerinin çevresel tesirini kökten değiştirme gereksinimi.

Çevre açısından daha sürdürülebilir bir bulut işine giden yol, pak yenilenebilir enerji kaynaklarından geçiyor. Hem Google hem de Microsoft, sadece birkaç Yıl içinde büsbütün “karbonsuz” olma niyetinde. Bu bağlamda firmalar hiç olmadığı kadar Fazla ölçüde temiz güç satın alımı gerçekleştiriyor.

Microsoft ve Google, 2030’a kadar karbon nötr olmayı hedefliyor

Google kısa mühlet evvel, İskoçya’daki bir Aleni deniz rüzgar çiftliğinden gelen 100 megavatlık (MW) yenilenebilir enerjiyi almak için Fransız merkezli bir halk hizmeti şirketi olan Engie ile güç satın alma mutabakatı (PPA) yaptığını duyurdu. Google EMEA Lideri Matt Brittin’e nazaran, Birleşik Krallık ve Avrupa, iklim değişikliği ve güç kaynakları konusunda giderek daha Çok endişeleniyor. Bu bağlamda Google’da bu ortak tasayı taşıyor ve 2025 yılına kadar Avrupa’da yüzde 90 karbon nötr olmayı planlıyor. Google daha Evvel Teksas’taki bilgi merkezi için 900 MW‘lık güneş gücü almak üzere SoftBank/SB Energy ile bir muahede yapmıştı.
Öte yandan Microsoft’da data merkezlerinin çevresel tesirlerinden eşit derecede korku duyuyor. Yazılım ve teknoloji devi hem Avrupa hem de global bilgi merkezlerini yeşil güçle çalışır hale büründürmek istiyor. Firma nihayet olarak İrlanda ver merkezlerinde 900 MW yenilenebilir enerji sağlamak için yeni bir güç satın alımı duyurmuş durumda. Yenilenebilir güç, rüzgar ve güneş santrallerinin bir karışımından geliyor ve Microsoft, İrlanda veri merkezlerini 2025 yılına kadar yüzde 100 karbonsuz hale getirmeyi planlıyor.

Veri merkezli global elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 1-1,5‘ini kullanıyor. nihayet bilgiler veri merkezlerinin 200-250 TWh ortasında bir elektrik tüketimi gerçekleştirdiğini gösteriyor. Lakin yapılan çalışmalar güç tüketiminin 2030‘da yüzde 3,2’ye ulaşacağını gösteriyor. Lakin data merkezlerinin güç tüketimi yüksek olsa da hayli verimliler. Yeni donanımlar ve soğutma sistemlerinin verimli hale gelmesi, artan internet kullanımı ve bilgi ölçüsüne oranla data merkezlerinin güç tüketiminin Enlem olarak artmamasını sağlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir