Yapay zeka topyekun nükleer savaşa neden olabilir

Genel Mar 01, 2023 Yorum Yok
Gelişen teknolojiler her Vakit beraberinde riskleri de beraberinde getiriyor. nihayet periyodun trend teknolojisi yapay zeka hakkında bir Küme uzmanla anket yapıldı ve onlara Yapay zekanın riskleri, bir Tüm olarak dünyayı nasıl etkileyebileceği hakkındaki niyetleri soruldu. karşılık ise korkutucu.

Uzmanlar Yapay zeka konusunda tedirgin

New York Üniversitesi’nden ve diğer okullardan araştırmacılar, Yapay zeka ve gelişimi ile ilgili en hararetli soruları Türlü profesyonellere sordu. Bu ortada çalışmaya katılan profesyonellerin, doğal lisan, konuşma tahlili ve sentezi için hesaplama tekniklerinin uygulanması olan doğal lisan Sürece alanında çalışan akademik bireyler ve kişilerden oluştuğunu belirtelim. Yani hususa Fazla yakın bireyler.

Ankette yapay genel zeka (AGI) riski, Yapay zekanın işletmeleri nasıl etkileyebileceği ve Türlü etik dertler hakkında sorular yer aldı. Ankete katılan 480 kişinin yüzde 73’ü, Yapay zeka otomasyonunun önümüzdeki 100 Yıl içindedevrim niteliğinde bir toplumsal değişime” yol açabileceğini ve bunun en azından Sanayi İhtilali ile karşılaştırılabilir bir ölçekte olacağını kabul etti. Bununla Bir arada ankete katılanların yüzde 36’sı Yapay zekanın “topyekûn bir nükleer savaş” ile karşılaştırılabilecek “felaket sonuçlarına” neden olma gücüne sahip olduğunu söyledi.

Çalışma yapıldığında ChatGPT yoktu

İşin Farklı tarafı ise bu çalışma geçtiğimiz Yıl mayıs ayında yapıldı. Yani o vakitte OpenAI’ın geliştirdiği ChatGPT aracı piyasaya sürülmemişti. Hasebiyle anket artık tekrarlansa muhtemelen verilen karşılıklarda Aka değişimler görebiliriz. Bildiğiniz üzere ChatGPT, 100 milyon faal kullanıcıya en süratli ulaşan (Facebook, iPhone yahut rastgele bir şeye kıyasla) Eser oldu. Şirketler birtakım işlerini ChatGPT’ye yaptırmaya başlarken Microsoft Bing, Google üzere arama motorları misal modelleri servislerine eklemeye başladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir