25. saat dilimi Ay’da olabilir: İşte bilim insanlarının yeni araştırması

Genel Mar 01, 2023 Yorum Yok
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ay’da memleketler arası kabul görecek bir saat dilimi oluşturma fikrini araştırdıklarını söyledi.

Önümüzdeki on yılda hem devletlerin hem de Özel kesimin daha Çok Ay projesi aktiflik göstermeye başlayacak ve paylaşılan ekipman projelerinin senkronize halde yerinde kullanıldığından emin olmak için Dünya’nın uydusunda bir saat dilimine Gereksinim duyulacak. Şu anda her Ay projesi (örneğin; NASA’nın Artemis görevi) kendi programında çalışıyor.

Ay projeleri için bir saat dilimi gerekiyor

Uzay ajanslarının artık Ay’da milletlerarası kabul görmüş ve standartlaştırılmış Vakit dilimleri oluşturmaktan bahsetmesi, insanlığın kısa müddette ne kadar yol kat ettiğini gösteriyor. Birkaç Yüzyıl Evvel memleketler arası geçerli hiçbir Vakit dilimi yoktu; ulaşım ve bağlantı sistemleri bütün dünyaya yayılmadığından muhtaçlık da yoktu. Lakin 19. yy.’da demiryolu teknolojisinin süratle yaygınlaşması bütün bunları değiştirdi. Bununla Birlikte Vakit işleyiş kavramı da değişti.

Hedef öteki gezegenler

Bugün Dünya 24 saat dilimine sahip. 25.’si yakında Ay’da olabilir. Ay’da saat dilimi oluşturmanın zorluklarından biri; Ay’ın Dünya’nınkinden Müstakil kendi saat dilimine/dilimlerine sahip olup olmayacağına yahut Ay’ın bölgelerinin Dünya’nın saatiyle senkronize edilip edilmeyeceğine karar vermek. Daha güç olanı, Ay’ın gezegenimize uzaklığa sebebiyle saatin Ay’da Dünya’dakinden daha süratli işleyeceği gerçeğiyle başa çıkmak. ESA’ya nazaran bu zorluklar yakın vakitte alışacak ve hatta maksat öteki gezegenlerde de çalışan bir Vakit sistemi oluşturmak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir