GPS nedir, ne işe yarar?

Genel Mar 01, 2023 Yorum Yok

GPS, askeri bir teknoloji olarak başladı fakat artık Dünya çapında milyarlarca insanın günlük hayatında ve artık pozisyon hizmetleri sağlayan Biricik takımyıldız değil. Rusya, 1970’lerde sistemi tasarlamaya başladıkları Sovyetler Birliği periyodundan gelen Glonass sistemine sahip. Avrupa Birliği’nde Galileo sistemi var, Çin’de de Beidou var. Bu navigasyon uydu takımyıldızlarına, topluca Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) deniyor. Pekala, her gün kullandığımız akıllı telefonlarda da olan GPS ne demek, açılımı ne? GPS manası ve kullanım alanları burada.

GPS nedir ❓

GPS ne demek kısaca açıklamak gerekirse; GPS, pozisyon, Hız ve Vakit senkronizasyonunu sağlayan global bir navigasyon uydu sistemidir. GPS açılımı; Global Positioning System. GPS, Türkçe’de Küresel Pozisyonlandırma Sistemi manasına gelir.

GPS teknolojisi, pozisyonlandırma, navigasyon ve zamanlama (PNT) ölçümleri sağlayan birçok GNSS’den biridir. GPS, şu anda en az 24 operasyonel uydudan oluşan ABD hükümeti uydu tabanlı navigasyon sistemi. GPS, dünyanın her yerinde, her türlü hava şartında, abonelik fiyatı yahut heyetim fiyatı olmadan günün 24 saati çalışır. ABD Savunma Bakanlığı, birinci başta uyduları askeri kullanım için yörüngeye yerleştirdi; 1980’lerde ise halka açtı.

Telefonda GPS nedir 📱

Cep telefonunda GPS ne demek? Telefonda GPS, haritada nerede olduğunuzu bulmak ve navigasyon için Gerekli bir teknolojidir.

Uygulamaların birden fazla pozisyonunuzu tam olarak tespit etmek için GPS’i kullanır ve hatta kimileri GPS olmadan çalışmaz. Haritayı kullanırken, pozisyonunuzu bir arkadaşınızla paylaşırken yahut yakınınızdaki bir yeri ararken GPS’den faydalanırsınız.

Arabada GPS nedir 🚗

Navigasyon sistemleri, aracınızın pozisyonunu tam olarak belirlemek için GNSS ağını kullanır. Otomobilinizdeki sistem bu uydularla mikrodalgalar aracılığıyla bağlantı kurar ve aracın yerini Mahallî harita üzerinde gösterir. araç devinim ettiğinde pozisyonunuz izlenebilir, oteller, akaryakıt istasyonları, restoranlar üzere yakındaki Değerli noktalar gösterilir yahut varış noktasına giden rotaları hesaplamak için kullanılır.

Teknoloji, nihayet 20 yılda gelişti; otomobiller için GPS navigasyon sistemlerinin erişilebilirliği buna en düzgün örnek. Otomobiller için navigasyon sistemleri birçok yeni araçta standart olmakla Bir arada satış sonrasında da kurulabiliyor yahut taşınabilir ünite olarak satın alınabiliyor.

Akıllı saatte GPS nedir ⌚️

Akıllı saat, GPS’i birden fazla aygıttan farklı halde kullanır. Akıllı saatiniz GPS’i kullandığında triangülasyon denilen yolla tam pozisyon tespiti yapar ve bu halde her Vakit nerede olduğunuzu bilebilir.

Triangülasyon, iki sinyal ortasındaki farkı belirler. Biri saatinizin aldığı sinyal, Öteki de saatinize gönderilen sinyaldir. Bu iki sinyal ortasındaki tutarsızlık tam pozisyonunuzu belirler. Yani, uydular akıllı saatinize sinyal göndererek sizi takip edebiliyor. Akıllı saatte GPS teknolojisi, sıhhat bilgilerinizi takip etmenizi, çocuğunuzun nerede olduğunu bilmenizi sağlar. Ayrıyeten, uyku takibi, kalp atış suratı takibi, gün içinde attığınız adım sayısını saymak üzere fonksiyonları gerçekleştirmek için GPS’den faydalanır.

Denizcilikte GPS nedir 🌊

Denizcilikte GPS, deniz arama kurtarmada seyretme, Hız ölçme ve pozisyon belirleme için en süratli ve en gerçek sistemdir.

Geminin pozisyonunu bilmek gemi kaptanı için deniz seyrüseferinde hayati Ehemmiyet taşır. Bu, Özellikle Aleni sularda, kalabalık limanlarda ve su yollarında kıymetlidir. Okyanustayken geminin şartların müsaade verdiğince inançlı ve vaktinde varış noktasına ulaşmasını sağlamak için yanlışsız sürat, pozisyon ve istikamet gereklidir. Gemi, limandan ayrılırken yahut limana varırken gerçek pozisyon bilgisi kritik değere sahiptir. öteki gemilerin oluşturduğu deniz trafiği ve sudaki tehlikeler hareket yapmayı zorlaştırır ve kaza riski artar. Denizciler, şamandıra yerleştirme, su altı araştırması ve seyir tehlikesi pozisyonu ve haritalama için GPS pozisyon bilgisini girer. Ticari balıkçı tekneleri de daha Çok balık bulunan avlanma yerlerine gitmek için GPS’i kullanır.

Bilinen GPS sinyalinin gelişmiş versiyonu olan DGPS, Özellikle denizcilik operasyonlarında daha yüksek hassasiyet ve artırılmış Emniyet sağlar. Bu nedenle birçok ülke şamandıra pozisyonlandırma, tarama ve temizleme üzere operasyonlar için DGPS’i kullanır.

GPS, GIS yazılımı ile Birlikte dünyanın en Aka liman tesislerinde otomatik konteynır yerleştirmenin verimli idaresi ve işletilmesi için Fazla Değerli rol oynuyor. GPS, konteynırların limana gelişinden çıkışına kadar alma, takip etme, aktarma ve yerleştirme süreçlerinin otomasyonunu kolaylaştırır. GPS, kaybolan yahut yanlış yönlendirilen konteynır sayısının azalmasına Yardımcı olduğu, işletme maliyetlerini de düşürdüğü kaydedildi.

GPS nasıl çalışır 💡

GPS teknolojisi nasıl çalışır? GPS uyduları, Dünya’yı günde iki Defa bir yörüngede daire içine alır. Her uydu, GPS aygıtlarının uydunun Kesin konumunu  çözmesine ve hesaplamasına müsaade veren eşsiz sinyal ve yörünge parametreleri iletir. GPS alıcıları, kullanıcının tam pozisyonunu hesaplamak için bu bilgileri ve trilaterasyonu kullanır. GPS Müşteri temelde, iletilen bir sinyali almak için geçen mühlete nazaran her bir uyduya olan arayı ölçer. Alıcı, birkaç uydudan Çok orta ölçümleriyle kullanıcının pozisyonunu belirleyebilir ve rotanızı ölçmek, bir alanın haritasını çıkarmak, meskene dönüş yolunuzu çizmek için bunu elektronik olarak gösterebilir.

GPS, günümüzde akıllı saatler, uydu irtibat aygıtları, arabalar, tekneler üzere her türlü aygıtta yerleşik olarak bulunur. GPS alıcısı, iki boyutlu pozisyonunuzu (enlem ve boylam) hesaplamak ve hareketinizi takip etmek için en az üç uydunun sinyaline kilitlenmiş olmalıdır. Alıcı, dört ya da daha Çok uydu görüntülediğinde 3 boyutlu pozisyonunuzu (enlem, boylam ve yükseklik) belirleyebilir. GPS alıcısı, genelde sekiz yahut daha Çok uyduyu izler; bu, günün saatine ve Dünya’nın neresinde olduğunuza bağlıdır.

GPS ne işe Yarar 🧐

GPS, birçok farklı bölümdeki işletmeler ve kuruluşlar için tesirli ve sağlam bir araçtır. Haritacılar, ilim insanları, pilotlar, kaptanlar, birinci müdahale takımları, madenciler, tarım personelleri ve daha birçok şahıs tarafından günlük hayatta kullanılır. Gerçek ölçümler ve haritalar hazırlamak, hisli mühlet ölçümleri yapmak, konum takibi ve navigasyon için GPS bilgileri kullanılır.
 • Acil müdahale: Birinci müdahale grupları, acil durum yahut doğal afet sırasında harita oluşturmak, hava durumunu takip etmek ve acil durum işçisini takip etmek için GPS’i kullanır. Avrupa ve Rusya’da eCall düzenlemesi, bir kaza durumunda acil servislere süratlice data göndermek için GPS alternatifi olan GLONASS teknolojisi ve telematiğe dayanır.
 • Eğlence: GPS, Pokemon Go, Jurassic World Alive, Geocaching üzere oyunlarda da ilerlemenizi sağlar.
 • Sağlık: Akıllı saatler ve giyilebilir teknoloji, fitness aktivitenizi (yürüyüş aralığı gibi) izleyebilir.
 • Taşımacılık: Lojistik şirketleri, şoför verimliliğini ve güvenliğini artırmak için telematik sistemleri uygular.
 • Diğer sektörler: Tarım, otonom araçlar, satış ve hizmetler, ordu, taşınabilir bağlantı, Emniyet ve balıkçılık.

GPS çeşitleri 📲

GPS, dört global navigasyon uydu sisteminden biridir. Dört global GNSS sistemi; GPS (Amerika), GLONASS (Rusya), Galileo (AB), BeiDou (Çin). ek olarak, iki bölgesel sistem vardır; QZSS (Japonya) ve IRNSS yahut NavIC (Hindistan). Pekala, kaç çeşit GPS vardır? İşte GPS türleri:

1️⃣ AGPS

Assisted GPS ya da A-GPS (Baz istasyon dayanaklı global konumlama sistemi), alıcıların uyduların yerini belirlemeye Yardımcı olan Mahallî File kaynaklarından bilgi almasına İmkan tanıyan bir GPS cinsidir. AGPS ekseriyetle, uydu sinyallerinin kolaylıkla ulaşamadığı alanlarda kullanılır. Lakin, A-GPS’in çalışması için hücresel ağların olması gerekir.

A-GPS, akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılır ve telefonun pozisyon bilgilerine acil arama gönderme yoluyla erişilebilir olmasını sağlar. Teknoloji, cep telefonlarının sinyal zayıf olduğunda yahut telefonları sırf iki uydu tarafından görülebildiğinde bile navigasyon sistemine kilitlenmesine müsaade verir.

2️⃣ SGPS

Simultaeous GPS ya da S-GPS (Eş vakitli global konumlama sistemi), hem ses datalarının hem de GPS sinyalinin bir telefondan birebir anda iletilmesine müsaade veren bir GPS çeşididir. Her iki bilgi tipi de SPS sinyalini ve telefon görüşmesi alımını değiştirmek yerine birebir anda gönderilir ve daha düzgün hassasiyet vardır. Bilhassa acil durumlarda, ambulans, itfaiye vb. hizmet sağlayıcıların arama devam ederken bile aramanın kaynağını bulmasına İmkan sağlaması açısından kullanışlıdır.

3️⃣ DGPS

Differential GPS ya da D-GPS (Ayrımsal global konumlama sistemi), bilindik GPS alıcısından elde edilen pozisyon datalarının doğruluğunu artırmak için kullanılan bir düzeltme tekniğidir. DGPS, bir objenin yahut kişinin gerçek pozisyonunun daha âlâ anlaşılmasını sağlayan, GPS’e yönelik bir geliştirmedir. GPS için olağan doğruluk aralığı 15 metredir. D-GPS, pozisyon yanılgısı hududunu 2,5 cm kadar daraltabilir. Bilinen sabit pozisyonlar ile uydu pozisyonu ortasındaki hesaplanan farkı yayınlayan sabit yer istasyonları ağı kullanarak çalışır. D-GPS, Amerika ve Kanada Kıyı Güvenlikleri tarafından uygulanmaktadır.

Ayrımsal olmayan GPS, DGPS’in tersine, konumlandırmayı anlamak için direkt uydu sinyallerini kullanır. D-GPS’den daha az doğrudur, lakin Kıymetli ölçüde daha kapsamlı bir kullanım alanına sahiptir.

4️⃣ Haritalı ve haritasız GPS

Haritalı GPS, yerleşik haritalarla Birlikte gelen bir Cin GPS ünitesidir. Haritalı GPS, ekseriyetle taşınabilir aygıtlarda bulunan GPS ünitesi çeşididir. Haritasız GPS, haritalar olmadan gelen bir Cin GPS ünitesidir. Yolları yahut Kıymetli noktaları görmeden Öbür bir noktaya gitmeniz için pozisyonunuzu ve istikametinizi gösterir. İlerlemenizi ve tarafınızı işaretlemek için içerik haritası gibisi yollar kullanır.

GPS ne için kullanılır 📍

GPS’in beş anne kullanımı vardır:
 • Konum: Bir pozisyonu belirleme
 • Navigasyon: Bir yerden Öbür bir yere gitme
 • Takip: Obje yahut şahsî hareketine izlenmesi
 • Haritalama: Dünya haritasını çıkarma
 • Süre: Kesin Vakit ölçümleri

GPS nasıl açılır 📱

Konum servisleri, pozisyonu belirleyen ve akabinde buna nazaran içerik sağlayan bir sıra özelliktir. Google Haritalar, Bul ve daha pek Fazla uygulama nereye gittiğinizi, kaybolan yahut çalınan telefonunuzun nerede olduğunu yahut yakınınızdaki eczaneleri nerede bulabileceğinizi söylemek için telefonunuzun pozisyonunu kullanır. Pozisyon servisleri, telefonunuzun donanımına ve internetteki datalara dokunarak çalışır. Pozisyon servislerinin omurgası, ekseriyetle yanlışsız ve kullanılabilir plan GPS’tir. Pozisyon servisleri, nerede olduğunuz hakkında daha güzel bilgi almak için, nerede olduğunuzu belirlemek için cep telefonu ağlarından, yakındaki WiFi ağlarından ve Bluetooth aygıtlardan gelen dataları de kullanır. Pekala, iOS ve Android telefonda GPS nasıl açılır? Telefonda GPS açmak için yapmanız gerekenler:

Samsung telefonda GPS açma 📱

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Konum’u seçin.
 3. Kapalı ise Aleni pozisyona getirin.

iPhone’da GPS açma 📲

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Gizlilik ve Güvenlik’e dokunun.
 3. Konum Servisleri’ne dokunun.
 4. Açık pozisyona getirin.

Takip aygıtı nedir 🧭

GPS takip cihazı, bir araç, kişi, hayvan yahut objenin hareketini belirlemek ve pozisyonunu izlemek için kullanılan navigasyon aygıtıdır. Pozisyonlar, takip aygıtında saklanır yahut aygıta yerleşik hücresel ağ, radyo, uydu modem yahut WiFi ağıyla internete bağlı aygıta iletilir. GPS izleyicileri, pozisyonu belirlemek için bir sıra uyduya bağlanır.

GNSS (Küresel Navigasyon Uydu Sistemi) ağındaki üç yahut daha Çok uydunun pozisyonunu ve bunlara olan arasını kullanan trilaterasyon ismi verilen süreci kullanır. GPS takip aygıtlarının kimileri faal izleyicilerdir; kullanıcıya global konumlandırmanın gerçek vakitli görünümünü sunar. Birtakım takip aygıtları da edilgen izleyicilerdir; GPS datalarını daha sonra göstermek üzere saklarlar ve genelde faal izleyicilerden daha ucuz olurlar.

Araç takip aygıtı nedir 🚘

Araçlar için GPS takip cihazları, uydu navigasyon datalarını kullanarak aracın pozisyonu, suratı, istikameti ve uzaklığı hakkında gerçek vakitli bilgiler sağlar. araç takip aygıtları kullanmanın yararları ortasında; hırsızlığa karşı muhafaza, şoför güvenliğini artırma, sigorta indirimleri sayılabilir. GPS teknolojisi, yeni otomobillerde yerleşik gelir yahut sonradan satın alırsınız. Araç GPS cihazları, sistem uydulara dayandığından sonlu cep telefonu servisi olan alanlarda çalışabilir.

Araç takip sistemleri, sizi, sevdiklerinizi ve otomobilinizi koruyabilir. GPS kullanarak otomobilin pozisyonunu bilmenin birçok avantajı vardır. Pozisyon dataları, bir kazanın akabinde acil durum müdahale gruplarının sizi daha süratli bulmasına Yardımcı olur. Otomobiliniz çalınır yahut çekilirse GPS ile nerede olduğunu daha kolay bulursunuz. Ebeveynler de genç çocuklarının aracı inançlı kullanıp kullanmadığını takip etmek için GPS aygıtından faydalanabilir.

GPS takip aygıtı fiyatları 🏷️

GPS fiyatları muhtaçlığa nazaran farklılık göstermekte. Yaşlılar ve çocuklar için, hayvanlar (kedi ve köpek) için, otomobil ve bisiklet için GPS takip aygıtları mevcut. Hatta GPS takip aygıtı sim kartlı ve sim kartsız olarak da ayrılıyor. İşte farklı gereksinimlere nazaran en beğenilen GPS cihazları ve fiyatları 🔽
 • SALIND GPS – araç takip aygıtı: 556 TL
 • SinoTrack ST-901 – Otomobil ve motosiklet takip aygıtı: 699 TL
 • DERCLIVE – Hayvan için takip aygıtı: 425 TL
 • Apple AirTag – Takip aygıtı: 848 TL
 • Weenect Silver – Yaşlılar için takip aygıtı: 668 TL
 • Yongke Küçük OBD II – Kamyon takip aygıtı: 422 TL
 • PjxerdQ OBD – GPS takip aygıtı: 508 TL

GPS ile Navigasyon ortasındaki ayrım nedir 🆚

GPS, bir alıcının coğrafik pozisyonunu belirlemek için uydu sinyallerini kullanan uydu tabanlı bir navigasyon sistemidir. Uydu navigasyon sistemleri ise; dünya genelinde istikamet bulma, pozisyon ve zamanlama hizmetleri sağlayan bir uydu takımyıldızını Anlatım eder. Aşağıdaki tablo, navigasyon ile GPS özelliklerini karşılaştırır ve ortalarındaki farklılıkları gösterir.
GPS  Uydu Navigasyon Sistemi
Tamamen fonksiyonel uydu tabanlı navigasyon sistemidir. Geniş Yapay uydu ağına dayalı bir sistemdir.
Sürekli mikrodalga radyo sinyallerini iletir. Konumlandırma ve zamanlama hizmetleri sağlar.
ABD Savunma Bakanlığı tarafından sağlanır. Otonom jeo-uzamsal pozisyonlandırma sağlar.
Radyo aracılığıyla GPS alıcılarına sinyaller yayınlar. Karada, denizde yahut havada, bilinmeyen yollarda ilerlemenize müsaade verir.
Dünya etrafında dönen uydular kümesinin ortak ismidir. GPS sinyallerinden yararlanan Özel bir yazılımdır.
Dahili yazılımı kullanarak sinyali işler. Konum, Hız ve Vakit varsayımları elde edilir.

Bu Kılavuz yazıda GPS nedir, nasıl çalışır, nerelerde kullanılır ve telefonda GPS ne işe fayda? anlattık. Garmine dışında tercih edilen en uygun takip aygıtları ve GPS takip aygıtı fiyatlarına da değindik.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir