Yapay zeka kaç kişiyi işsiz bırakacak? İşte en çok etkilenen ülke ve meslekler

Genel Mar 29, 2023 Yorum Yok
Yapay zeka, tıpkı diğer her şey üzere büsbütün müspet tesirlere sahip olmayacak. Hayatta nasıl bir şey elde ederken Öbür bir şeyden vazgeçmemiz gerekiyorsa Yapay zeka (AI) konusunda da birebir şey ile karşılaşacağız. Yapay zeka işleri kolaylaştıracak lakin tıpkı vakitte bir işsiz sürüsü de yaratacak. Bu bağlamda dünyanın en Aka yatırım bankası Goldman Sachs, üretken Yapay zekanın işgücü piyasasında “önemli bir bozulmaya” yol açabileceğini söylüyor.

Goldman Sachs’ın yeni araştırmasına nazaran, üretken Yapay zeka sistemleri işgücü piyasasında Önemli bozulmalara yol açabilir. İddialara nazaran üretken Yapay zeka global olarak yaklaşık 300 milyon tam vakitli işi tehdit ediyor.

300 milyon çalışan işinden olabilir

Kullanıcı istemlerine Karşılık olarak metin yahut Öbür içerikler üretebilen bir Yapay zeka çeşidi olan üretken Yapay zeka, OpenAI’ın ChatGPT’sinin halka sunulmasının akabinde nihayet aylarda popülerlik kazandı. Ses getiren sohbet robotu kullanıcılar ortasında süratle viral oldu ve öbür birtakım teknoloji şirketlerini kendi Yapay zeka sistemlerini piyasaya sürmeye teşvik etti.

Goldman Sachs araştırmacıları, hem ABD hem de Avrupa’daki mesleksel vazifelere ait bilgilerin tahliline dayanarak, üretken Yapay zekanın vaat edilen yeteneklerini yerine getirmesi halinde dünya çapında 300 milyon tam vakitli işin otomasyona maruz bırakabileceğini kestirim ettiler. Raporda mevcut işlerin yaklaşık üçte ikisinin bir dereceye kadar yapay zeka otomasyonuna maruz kaldığı, üretken Yapay zekanın ise var işlerin dörtte birinin yerine geçebileceği belirtildi.

Yapay zekadan en Fazla hangi Uğraş etkilenecek?

En Fazla etkilenenler

 1. Ofis çalışanları (yüzde 46)
 2. İdari dayanak çalışanları (yüzde 46)
 3. Hukuk (yüzde 44)
 4. Mimarlık ve mühendislik (yüzde 37)
 5. Sosyal bilimler (yüzde 36)
 6. Ticaret ve finans (yüzde 35)

En az etkilenenler

 1. Altyapı bakım hizmetleri (yüzde 1)
 2. Teknik takviye hizmetleri (yüzde 4)
 3. İnşaat ve madencilik (yüzde 6)
 4. Üretim (yüzde 9)
 5. Lojistik (yüzde 11)
 6. Yiyecek hizmetleri (yüzde 12)

Rapora nazaran yeni AI araçlarından en Fazla etkilenenler ak yakalı çalışanlar olacak. Raporda hukuk çalışanlarının ve idari personellerin yüksek risk altında olduğu vurgulanıyor. Daha Evvel yapılan araştırmalar da gösteriyor ki hukuk, AI gelişiminden en Fazla etkilenen dal olacak.

Rapor ayrıyeten Yapay zekanın birçok Amel ve bölümde etkisinin sonlu olacağını ve bir “tamamlayıcı” olarak kullanılacağını söylüyor. Goldman Sachs’ın raporuna nazaran, Yapay zeka teknolojisinin kullanılması tıpkı vakitte emek verimliliğini ve global GSYİH’yı zaman içinde yüzde 7 artırabilir. Bununla birlikte fizikî Sıkıntı yahut müdahale gerektiren Amel ve meslekler Yapay zekadan en az etkilenenlerden olacak. Otomasyona meyilli meslekler ise en Fazla ekilenlerden olacak.

Yapay zeka en Fazla hangi ülkeleri etkileyecek?

Goldman Sachs raporu, gelişmekte olan piyasalarda gelişmiş piyasalara kıyasla daha az işin otomasyona maruz kaldığı lakin istihdam yüklü bir temelde küresel olarak işlerin yüzde 18’inin Yapay zeka tarafından otomatikleştirilebileceğini gösteriyor. Türkiye, rapora nazaran global ortalamanın biraz üzerinde yüzde 20 bandında yer alıyor.

Bankanın tahliline nazaran, Hong Kong, İsrail, Japonya, İsveç ve ABD muhtemelen en çok etkilenen birinci beş ülke olacak. Öte yandan Çin, Nijerya, Vietnam, Kenya ve nihayet olarak Hindistan’daki çalışanların, işlerinin Yapay zeka teknolojisi tarafından devralındığını görme mümkünlüğü en düşük olanlar. Goldman, ABD’deki işlerin yaklaşık yüzde 7’sinin Yapay zeka ile değiştirilebileceğini, yüzde 63’ünün Yapay zeka ile  tamamlanacağını ve yüzde 30’unun bundan etkilenmeyeceğini varsayım ediyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir