Yapay zeka haber siteleri tehlike saçıyor

Genel May 08, 2023 Yorum Yok
Yeni teknolojilerin uygunluğu kadar topluma ziyanı da dokunabiliyor. Bu neden artık toplumun yapay zeka okur müellifliği konusunda bilinçlenmesi giderek daha acil bir durum haline geliyor. Çünkü, ChatGPT üzere Yapay zeka araçları tarafından üretilen sahte bilgiler süratli bir biçimde toplumsal medya aracılığıyla yayılabiliyor. Newsguard isimli yanlış bilgilendirme zıddı kurum tarafından yürütülen bir araştırmada, siyaset, sıhhat, etraf, finans ve teknoloji üzere bahislerde Yapay zeka (AI) tarafından üretilen içerikleri yayınlayan50 “haber sitesi” tespit edildi.

Sahte içerik bombardımanı

Celebritiesdeaths.com isimli bu sitelerden biri geçen ay ABD Lideri Biden’ın “uykusunda huzur içinde öldüğünü” ve reis Yardımcısı Kamala Harris’in artık reis Vekili olduğunu sav etti. Sitede “Mantı imparatorluğunun kurucusu öldü” gibi büsbütün gerçek dışı haberler bulunuyor. Haberde 96 yaşındaki kişinin dünya çapında bir mantı imparatorluğu kurduğu belirtiliyor fakat ismi bile verilmiyordu. İşi daha da Değişik kılan ise makalenin 26 Şubat’ta yayınlanması ve bahsedilen kurucunun 26 Mart’ta öldüğü bildirilmesi.

Araştırmacılar, bu web sitelerinin siyaset, sıhhat, etraf, finans ve teknoloji ile ilgili içerikleri “yüksek hacimde” ürettiği ve siteleri reklamlarla doldurarak gelen trafik aracılığıyla süreci süratle paraya dönüştürdüğünü belirtiyor. Bu ortada tespit edilen siteler İngilizce, Çince, Çekçe, Fransızca, Portekizce, Tagalogca ve Tayca olmak üzere yedi lisanda yayın yapıyor.

Şimdilik Düzmece oldukları anlaşılıyor

Sitelerin ortak noktası Yapay zeka müellifliği olsa da, farklı muvaffakiyet düzeylerine ulaştıkları görülüyor. mesela ScoopEarth.com Ünlü biyografileri sayesinde Facebook’da 124.000 takipçiye ulaşmış durumda. En azından şimdilik Yapay zeka tarafından üretilen haberlerin Düzmece olduğu biraz dikkatli gözler tarafından anlaşılabiliyor.

Ancak bu teknolojideki ilerlemeler gerçekliği daha da bulanıklaştırıyor. Yapay zeka tarafından üretilmiş görseller (Örneğin Papa’nın ak şişme montlu görseli) bir anda toplumsal medyada yayılabiliyor ve Aka kitleleri kendisine inandırabiliyor. Bunun haber versiyonunun yarattığı riskler ise Fazla daha yüksek bir düzeyde. İşin Kötü yanı ise bunları önleyecek rastgele bir sistemin bulunmaması.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir