AMD başkanı Lisa SU’dan sevindiren açıklama: Moore Yasası hâlâ geçerli

Anakart Driverları, Donanım May 08, 2023 Yorum Yok
Bildiğiniz üzere işlemci pazarında kıyasıya rekabet sürerken, dev üreticilerin Moree Maddesi’nin artık sona erdiğine dair Çeşitli açıklamalarda bulunduğuna Şahit oluyoruz. Artık AMD başkanı Lisa SU, AMD’nin geleceği ve Moree Yasası hakkında niyetlerini paylaştı. 

”Moore Yasası ölmedi. Yavaşladı”

Bildiğiniz üzere bilgisayar ve elektronik çağının en Değerli isimlerinden olan ve geçtiğimiz Mart ayında ortamızdan ayrılan Gordon Moore, gerisinde Değerli bir Fikir bıraktı. Her sene bütünleşmiş devrelerde kullanılan transistor sayılarının iki katına çıkacağını ve bu sayede çiplerin yıllar geçtikçe küçüleceğini ve daha kuvvetli olacağı fikrini lisana getiren Moree, Moore Yasası olarak bilinen bu fikrin doğmasına Sebep oldu. 

Mevzu hakkında yapılan röportajda ise Lisa SU, “Kesinlikle Moore Yasasının öldüğünü düşünmüyorum. Moore Yasasının yavaşladığını düşünüyorum. Bu performansı ve güç verimliliğini elde etmeye devam etmek için Chiplet tasarımı ve 3-D paketleme yaptık. Bu Aka bir adım oldu ve yapılacak bir sıra Öbür yenilik de olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Gelişmeler devam edecek

CPU tasarımlarındaki sınırlamalar ve geliştirmenin getirdiği zorluklar sorulduğunda ise yetkili isim, “Evet. Transistör maliyetleri ve yoğunluktan elde ettiğiniz güzelleştirme ölçüsü ve genel güç azaltma her jenerasyonda daha az. ancak biz hala jenerasyondan nesile ilerliyoruz. Bugün 3 nanometrede Fazla Amel yapıyoruz ve bunun ötesine de 2 nm’ye bakıyoruz. Lakin Moore Yasası zorluklarından kimilerini atlatmaya çalışmak için chiplet ve bu Cin yapıları kullanmaya devam edeceğiz. sözlerini lisana getirdi.

Paylaşılan bilgilerin ışığında, AMD ve Intel’in Moore Maddesine sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Hatırlayacak olursak geçtiğimiz Eylül ayında Nvidia CEO’su Jensen Huang, çip üretiminin geçmişten Fazla daha kıymetli olduğunu ve bu yüzden bir çipin maliyetinin vakitle düşeceği fikrinin yani Moore Maddesi’nin geçmişte kaldığını lisana getirmişti. 

Bu noktada AMD’nin Baş Teknoloji Sorumlusu Mark Papermaster ise, Moore Yasası’nın altı ila sekiz Yıl daha geçerli olacağını düşünüyor. Bu durum AMD için kıymetli bir Çaba olsa da, şirket Gerekli yatırım olmadan her 18 ila 24 ayda bir transistör yoğunluğunu iki katına çıkaramayacağına inanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir