Yapay zeka, bilimsel makale yazmada başarısız oldu

Genel Kas 19, 2022 Yorum Yok
Meta, bu haftanın başlarında tanıttığı ilim için Yapay zeka Galactica’yı aldığı Misli reaksiyonlar üzerine Geri çekti. Galactica, araştırma makalelerini özetleyen, denklemleri çözen ve bir sıra Öbür faydalı bilimsel vazifesi yerine getiren bir Yapay zeka lisan model olarak tanıtılmıştı. ilim insanları ve akademisyenler, Yapay zeka sisteminin Mevcut olmayan araştırma makaleleri için gerçek müelliflerden alıntı yapmak iç Fazla Çok yanlış bilgi ürettiğini ayrım etti. Galactica, yanıltıcı yahut büsbütün yanlış bilimsel yazılar paylaşıyordu ve Çeşitli bahislerde hiç Sonuç vermiyordu.

Bilim için Aka tehdit!

Şirket, yansıların artması üzerine “Topluluktan şimdiye kadar aldığımız Geri bildirimleri değerlendirdik ve şimdilik demoyu duraklattık.” açıklamasını yaptı. Meta’nın baş Yapay zeka bilimcisi Yann LeCun, “Galactica demosu şimdilik kapandı” diye tweet attı.

Galactica, beşerler tarafından yazılmış üzere hissettiren nihayet derece inandırıcı yazılar yazmasıyla bilinen bir Cin makine tahsili modeli olan Aka bir lisan modeli. Lakin Yapay zeka, insan lisanını anlamada şimdi Fazla âlâ değil. Laf konusu bilimsel araştırma olduğunda bu, Aka bir sorun. Bilimsel makaleler, yazma yazan Yapay zeka sistemlerinin açıkça anlayamayacağı, en azından şimdi kavrayamadığı değişmez metodolojilere dayanıyor. Araştırmacılar, Galactica üzere sistemleri yanlış bilimsel bilgilerin yayılacağı yeni bir çağın başlangıcı olarak görüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir