Xiaomi, şarj süresini sadece 5 dakikaya indiren teknolojisini tanıttı

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok
Taşınabilir Dünya Kongresi nihayet süratiyle devam ederken Xiaomi, yeni süratli şarj teknolojisi sergiledi. Çinli teknoloji devi, geliştirdiği 300W şarj aygıtıyla bir demo gerçekleştirdi ve sonuçlar oldukça etkileyici görünüyor. Xiaomi’nin yeni şarj aygıtı telefonunuzu sıfırdan tam doluluğa yalnızca birkaç dakikada çıkarıyor.

Sadece 5 dakikada tam şarj

Geçtiğimiz Ekim ayında Xiaomi’nin Redmi alt markası aracılığıyla Redmi Note 12 Discovery Edition modelinde 9 dakikada tam şarjın Mümkün olduğunu gördük. Sonrasında ise Realme GT Neo5 bizlere daha Aka bir pilde 240W ile benzeri şarj müddetleri sundu. Lakin artık Hadise farklı bir yere gidiyor çünkü Xiaomi, 300W şarj demosunu gerçekleştirdi. Yapılan gösterimde firma, Redmi Note 12’nin modifiye edilmiş bir versiyonunu kulalndı ve 4100 mAh pil tam doluluğa sadece 5 dakikada çıkartıldı.

Bunun teknik tarafında ise bataryada kullanılan ve daha yüksek akımı Mümkün kılan değişiklikler yatıyor. Xiaomi, kullandığı pilde kimi grafit modüllerini alternatif karbon malzemelerle değiştirmiş. Bu sayede elektrotların kalınlığı yüzde 35 üzere Önemli bir oranda azaltılmış ve daha kuvvetli 15C hücreler elde edilmiş (Discovery Edition’daki 10C hücrelerinin aksine). Geliştirilmiş elektrolit tasarım sayesinde Xiaomi’nin kullandığı lityum iyon pil, daha süratli şarj de deşarj oranına sahipken yüksek bir yoğunluk sunuyor. Artan yoğunlukla Birlikte ortaya çıkan ısı ölçüsü da azaltılıyor.

Güvenlik tarafındaysa Xiaomi, her bir şarj çipinde akım, voltaj ve sıcaklığı takip etmek için yerleşik 50’den Çok özellik olduğunu belirtti. Xiaomi’nin bugün yaptığı duyuru, taşınabilir sanayisi için katiyetle Öbür bir kilometre taşı oldu diyebiliriz. Lakin, Xiaomi’nin 300W şarj aygıtlarını ve telefonlarını ne Vakit üreteceği pilin ömrünün bundan nasıl etkileneceği şimdi net değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir