Kanada, TikTok’u yasaklayanlar arasına katıldı

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok
TikTok özelinde ülkelerin tasaları giderek artıyor. Ülkeler ve önderler tanınan toplumsal medya uygulaması TikTok’un casusluk yaptığını söylüyor. Bu argümanlar nihayet vakitlerde telaffuz olmaktan çıkarak bir devinim haline de dönüşmüş durumda. Bu harekete katılıp TikTok’u yasaklayan nihayet ülke ise Kanada oldu.

Kanada, TikTok’u yasakladı

Kanada, bu haftanın başında kapalılık ve Emniyet açısından TikTok’un “kabul edilemez” düzeyde risk oluşturduğunu söyleyerek uygulamayı devlet tarafından verilen bütün aygıtlarda yasakladığını duyurdu. Daha evvelki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere, TikTok’un sahibi ByteDance’ın Çin hükümetine yakın olduğu ve kullanıcı datalarını Çin ile paylaştığı tez ediliyor.

Kanada başkanı Justin Trudeau gazetecilere verdiği demeçte, hükümetinin Kanadalıların çevrimiçi güvenliğini nasıl sağlayacağını dikkatle incelediğini söyledi. Trudeau, TikTok kararı sonrasında “Bu bir birinci adım da olabilir, atmamız gereken Biricik adım da olabilir.” ifadelerini kullandı.

TikTok şaşkın

Hazine Şurası Lideri Mona Fortier yaptığı açıklamada, TikTok’un data toplama tekniklerinin telefonun içeriğine Değerli ölçüde erişim sağladığını söyledi. Fakat Fortier, TikTok’un rastgele bir hükümet bilgisini ele geçirdiği konusunda ellerinde bir kanıt olmadığını da belirtiyor. Hasebiyle Delil olmadan bir uygulamanın yasaklanıyor olması durumun cadı avına dönüştüğünü gösteriyor olabilir. 

Tüm bunlar yaşanırken TikTok ise basitçe şaşkın. Kanada’nın kararından sonra bir TikTok sözcüsü karardan Düş kırıklığı duyduklarını söylerken yasağın, “herhangi bir Emniyet kaygısından bahsetmeden yahut bizimle irtibata geçmeden” verildiğini söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir