Xiaomi, akıllı telefonlar için yalan dedektörü geliştirdi: Nasıl çalışacak?

Genel Mar 13, 2023 Yorum Yok
Xiaomi, akıllı telefon yahut dizüstü bilgisayar üzere aygıtlara yerleştirilebilen bir yalan dedektörünün patentini aldı. Şirketin bu istikametteki çalışmaları Çin basınına yansıyan İlgi cazip bir patent evrakı sayesinde ortaya çıktı.

İnsana bağlanarak palavra söyleyip söylemediğini tespit etmeye yarayan yalan makinesi 1921 yılında icat edildi. Laf konusu Aygıt bedendeki kan basıncı ve nabız artışı üzere fizyolojik değişimleri ölçerek gerilim düzeyini belirleyebiliyor.

Patent ayrıntıları ortaya çıktı

Yalan söyleyen kişinin kalp atışlarının hızlandığı, daha sık göz kırptığı ve göz bebeklerinin büyüdüğü bilinmekte. Xiaomi’nin patentlediği teknoloji bu saydığımız parametrelerden nihayet ikisini kullanıyor. Yani sistem karşıdaki kişinin gözlerine odaklanacak.

Şirket, kullanıcının yüzünü ve göz bebeklerini izleyen telefoto lensli Özel bir kamera geliştirdi. Kameraya entegre algoritmalar kişinin davranışlarını takip edecek. Diyelim ki göz bebeği Karşılık sırasında Özgün boyutunun %4-8’i kadar genişlerse ya da iştirakçi 8 kat daha sık göz kırpmaya başlarsa bu palavra söylediğine işaret edecek.

Kameranın Yapay zekası göz bebeği büyümesinin stresten mi yoksa yalandan mı olduğunu belirleyebilecek. Xiaomi’nin patenti çoktan onaylandı, fakat şirketin teknolojiyi hangi aygıtlarında kullanmayı düşündüğü aşikâr değil. Firma palavra dedektörünü ayrı bir ürün olarak da piyasaya sürebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir