AMD, AM5 platformunun 24 GB ve 48 GB DDR5 uyumluluk sorununu çözüyor

Anakart Driverları, Donanım Mar 13, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz gün AMD anakartlarda yeni 24 GB ve 48 GB RAM desteğinin sıkıntılı olduğunu sizlere aktarmıştık. İkili olmayan bu Cin yeni bellekler için BIOS güncellemesi gerekmekteydi. Ortadan kısa bir müddet geçtikten sonra AMD, AM5 platformundaki 24 GB ve 48 GB hafıza uyumluluğu meselelerini gidermek için yeni bir AGESA BIOS yazılımı hazırladığını açıkladı.

AMD, AM5 için 24 GB ve 48 GB DDR5 RAM problemini çözüyor

Bellek üreticileri , 192 GB’a kadar kapasiteye müsaade veren yeni 24 GB ve 48 GB hafıza modüllerini bu ayın başlarında tanıttı. Anakart üreticileri, bu hafıza modüllerini hem Intel 600 hem de Intel 700 serisi platformlarda desteklemek için Gerekli BIOS’u süratli bir formda piyasaya sürdüler fakat görünüşe nazaran AMD ortakları, bu Cin hafıza modülleri yahut kitleri için rastgele bir adım atmadı.

Bu nedenle, AMD’nin AM5 platformunun 24 GB ve 48 GB DDR5 hafıza modülleriyle ilgili meseleler yaşadığına dair raporlar yayınlandı ve bunları size aktardık. AM5 anakartlarda BIOS belleği algılayabilse de Windows önyüklemesine geçilemiyordu. Lakin görünüşe nazaran AMD ve ortakları bu meselelerin farkındalar ve daha yüksek kapasiteli hafıza modülleri ve kitleri kullanmak isteyen kullanıcıların karşılaştığı meseleleri çözmek için yakında yeni bir AGESA BIOS yazılımını piyasaya sürecekler.

Şimdilik bu düzeltmenin ne Vakit geleceği bilinmiyor Ama AGESA BIOS 1.0.0.7 sürümünde sıkıntıların çözüleceği söyleniyor. Söylentilere nazaran yeni BIOS’un Nisan yahut Mayıs ayı içerisinde yayınlanacak. Bu sayede AM5 platformunu kullanan içerik oluşturucuların daha geniş bir devinim alanı olmuş olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir