Windows 11 monitörünüz daha iyi renkler göstermesini sağlayacak

Yazılım Mar 03, 2023 Yorum Yok
Microsoft, 2022’nin sonlarında Windows 11 için Otomatik Renk İdaresi özelliğini (ACM) duyurmuştu. Windows 11 2022 Güncellemesi ile Birlikte kimi Özel gereklilikleri karşılayan dinamik aralıklı ekranlara (SDR) donanım hızlandırmalı sistem düzeyinde renk idaresi işletim sistemine eklenmiş, daha hakikat ve dengeli renkler sağlanmıştı. Artık bu özelliğin kapsamı genişletiliyor.

Windows 11 daha güzel renkler sunacak

Microsoft, sunmuş olduğu ACM özelliğini destekleyen her monitöre getirmeye hazırlanıyor. ACM olmada Windows, daha yüksek renk yelpazesi sunabilen monitörlerde bile manzarayı kanal başına sırf 8 bit olacak formda sunuyordu. Elbette Çeşitli API’ler ile Birlikte renk doğruluğu için optimize edilmiş olan monitörler, profesyonel uygulamalarda bu avantajlarını sergileyebiliyordu. Lakin artık ise hem bu profesyonel monitörler hem de öbürleri bütün uygulamalarda 10-16 bit hassasiyetine erişebilecek.

Genişletilmiş Otomatik Renk İdaresi artık 25309 derlemesi ile Windows Insider kullanıcılarına sunulmaya başlandı. Bu özelliği Ayarlar > Sistem > Ekran > Gelişmiş ekran ayarları kısmında bulunan “Uygulamalar için rengi otomatik olarak yönet” seçeneğini açarak aktifleştirebilirsiniz. Fakat, ACM’yi etkinleştirmenin ekran kartınızın daha Çok Sıkıntı tüketmesine neden olacağını belirtmemiz gerek. Bilhassa bu ayar dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü Olumsuz etkileyecektir.

Renk idaresi iyileştirmeleri, standart 8 bit sRGB paneller de iç olmak üzere birden fazla monitörde çalışacak lakin, bilgisayarınızın belli GPU ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Nvidia için GTX 10 serisi ve daha yeni modeller, AMD için RX 400 serisi ve üstü kartlar ve Intel için DG1 ve daha yeni grafik kartlar ihtiyaçlar ortasında bulunuyor. Ayrıyeten WDDM şoförünüzün de 3.0 yahut üstü olması lazım. WDDM şoför versiyonunu öğrenmek için Win + R yapıp “dxdiag” yazmanız ve açılan penceren Ekran sekmesine gelmeniz kâfi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir