Windows 11 ekran parlaklığını otomatik ayarlayacak: Sensöre ihtiyaç duymuyor

Yazılım Nis 02, 2023 Yorum Yok
Microsoft , Windows 11 işletim sistemi için dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığının otomatik olarak ayarlamasını sağlayacak yeni bir özelliği test ediyor.

Uyarlanabilir ekran parlaklığı ayarlama teknolojisi, tabletlerde ve akıllı telefonlarda uzun müddettir kullanılmakta. Bu özellik ekranın parlaklık seviyesini ortama nazaran otomatik olarak ayarlayarak kullanıcının gözlerindeki yükü azaltır ve pil tasarrufu sağlar. Lakin ortam ışığının düzeyini okuyan sensörlere dayalı olarak çalışır.

Ekran parlaklığı değişikliklerine nazaran çalışacak

Windows 11 işletim sisteminin bir kesimi olarak geliştirilen ekran parlaklığı teknolojisi, yalnızca dizüstü bilgisayarlarda değil, masaüstü PC’lerde de çalışacak. Ortam ışığına dayalı sensörler kullanarak parlaklığı ayarlayan taşınabilir aygıtlardaki sistemlerin bilakis, Windows 11, ekrandaki parlaklık değişikliklerine Karşılık veriyor.

Örneğin, Dosya Gezgini‘ni karanlık bir temayla başlatırsanız ve daha sonra Chrome’da beyaz arka planlı bir web sayfasına geçerseniz, aygıtınız ekran parlaklığını azaltarak hem pil ömründen tasarruf sağlayacak hem de gözlerinizi yormayacak. Ayrıyeten dizüstü bilgisayarlar için, otomatik ekran parlaklığı özelliğinin, aygıtınızın yalnızca pil ile çalışırken devreye girmesini sağlayabileceksiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir