Wikipedia’da yılın en çok görüntülenen sayfası Kleopatra oldu: Peki neden?

Genel Oca 15, 2023 Yorum Yok
Wikipedia‘nın İngilizce versiyonunda garip şeyler oluyor. Helenistik Mısır’ın nihayet kraliçesi Kleopatra‘yla ilgili makale, geçen yılın en Fazla görüntülenen sayfası olarak kabul edildi: 55 milyon.

Dublin Üniversitesi Kolejinden sosyolog Taha Yasseri, meslektaşlarıyla Birlikte her Yıl popüler çevrimiçi ansiklopedide en Fazla görüntülenen makalelerin istatistiklerini topluyor. Bu, eğilimleri tahlil etmesine ve dünyadaki en Değerli olayları incelemesine İmkan tanımakta. 2022 bilgilerine göre yapılan tahlil sonuçları uzmanı epeyce şaşırttı.

Büyük olaylara adanmış sayfaları geçti

İngilizce Wikipedia’da en Fazla görüntülenen birinci 100 makalede birinci sırayı Kleopatra hakkındaki makalenin aldığı ortaya çıktı. çok Aka dünya olaylarına adanmış sayfaları bile geride bıraktı. Bunlar ortasında Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü ve Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası da bulunuyor.

En Fazla görüntülenen sayfalar listesinin ikinci sırası da sürpriz sayılabilir. Çünkü ikinci sırada ABD’li seri katil Jeffrey Dahmer hakkında bir makaleye var. Lakin bu durum en azından insanların ilgisiyle açıklanabilir. Sayfa trafiğindeki artış (54 milyondan Çok görüntüleme), Netflix dizisi Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi‘nin 21 Eylül’de yayınlanmasıyla uyumluydu. Muhtemelen birçok izleyici, seri katilin hayatıyla ilgili ayrıntıları bilmek istiyordu.

Ancak 2022’de Kleopatra ile ilgili yüksek profilli bir proje veya duyuru yoktu.

Sonunda gizem çözüldü

Kleopatra fenomeni araştırmasına giren Taha Yasseri, bütün toplumsal ağları karıştırdı ve bir ipucu buldu. Twitter’da biri, Google Asistan‘ın, kullanıcılara yeteneklerini tanıtmak için tanınan bir ipucu olarak şu ifadeyi verdiğinden bahsetti: Kleopatra’yı Wikipedia’da Göster (“Kleopatra’yı Wikipedia’da Göster” demeyi deneyin).

Google Asistan Fazla tanınan ve en az 1 milyar aygıtta yerleşik olarak bulunuyor. Ayrıyeten her ay 500 milyon şahıs ve hatta daha fazlası tarafından da etkin olarak kullanılmakta. Kullanıcılar muhtemelen Google Asistan’ın tavsiyelerine hakikaten uyuyorlar ve ipucunu telaffuz ediyorlar, akabinde Wikipedia’daki ilgili sayfa açılıyor.

Google Asistan yaygınlaşmadan önce, Wikipedia’daki Kleopatra sayfa görüntülemeleri yılda sırf 2,5 milyon civarındaydı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir