Çin’de Covid-19 ile ilişkili ölümler sürüyor

Genel Oca 15, 2023 Yorum Yok
Çin’de Aralık ayının başından bu yana Covid-19 kaynaklı 60.000 mevtin gerçekleştiği bildirildi.

Ulusal sıhhat Komitesi, 8 Aralık’tan bu yana Covid-19’un neden olduğu teneffüs yetmezliğinden 5.503 ölüm, Covid-19 ile Bir arada diğer hastalıklardan kaynaklanan 54.435 ölüm kaydetti. Kovid-19 ile alakalı bu ölümlerin hastanelerde Saha geldiği belirtildi.

Hastalık birinci olarak 2019’un sonlarında merkezi Wuhan kentimde tespit edildi. Çin’in resmî COVID-19 meyyit sayısı 10.775’e ulaştı. Ekim ayında enfeksiyonlarda artış görülmesine ve hastanelerin dolmasına karşın, Aralık ayı başlarında ani anti-virüs denetimleri kaldırıldı ve Covid-19 vefatları ve enfeksiyonlarına ait şimdiki datalar aktarılmamaya başlandı. Ulusal sıhhat Komitesi yetkilisi Jiao Yahui’ye nazaran ateş nedeniyle kliniklere giden insan sayısı (günlük) 23 Aralık’ta 2.9 milyona ulaştı ve yaklaşık bir hafta içinde %83 düşüşle 477.000’e geriledi.

Amerika, Güney Kore ve öteki hükümetler, Çin’den gelen insanlara virüs testi ve Öbür denetimleri dayattı. Pekin, Güney Kore ve Japonya’dan gelen yolculara yeni vize verilmesini askıya alarak misilleme yaptı. Çin, her hadiseyi izole etmeyi amaçlayan sıfır Covid stratejisiyle pandeminin doruğunda enfeksiyon oranını ve vefatlarını Amerika ve diğer birkaç ülkeden daha düşük tuttu. Birtakım kentlere gidiş yasaklandı, milyonlarca insan meskene hapsoldu ve protestolar arttı.

Sağlık Komisyonu’na nazaran, 8 Aralık’tan bu yana ölenlerin ortalama yaşı 80 ve %90’ı 65 ıslak ve üzeri. Ölenlerin %90’ından fazlasında kanser, kalp yahut akciğer hastalıkları yahut böbrek problemleri olduğu söylendi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir