Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anakart Driverları
  4. »
  5. Referans tasarımlı AMD Radeon RX 7900 XTX’lerdeki sorunun boyutu belli oldu

Referans tasarımlı AMD Radeon RX 7900 XTX’lerdeki sorunun boyutu belli oldu

admin admin -
13 0
Birkaç haftadır AMD’nin referans tasarımlı RX 7900 XTX ekran kartında yaşadığı Sorun gündemde kalmaya devam ediyor. Birtakım referans Radeon RX 7900 XTX’lerde ortaya çıkan soğutma sorunu kartın 110 dereceye çıkmasına neden oluyordu. Yeni bilgiler bu sorunun oranını ortaya koyuyor.

AMD, referans Radeon RX 7900 XTX’lerde ortaya çıkan çok ısınma meselesine süratli bir reaksiyon vermiş ve sorunu yaşayanların kartlarının değiştirileceğini yahut Nakit iadesi yapılacağını açıklamıştı. Öte yandan AMD Radeon Graphics genel Müdürü Scott Herkelman, PCWorld’e verdiği bir demeçte yaşanan sorunun çok az sayıda kartta ortaya çıktığını belirtmişti. Fakat bildirilenlere nazaran RMA (iade) talepleri bu sayının Fazla üzerinde.

İade taleplerini inceleyen ve hem Müstahsil ortaklar hem satıcı hem de tüketici datalarına odaklanan Igorslab, RX 7900 XTX’in yanılgı oranının yüzde 9 ila 11 olduğunu ortaya çıkardı. Bu Oran AMD’nin Anlatım ettiğinin Fazla üstünde. Öte yandan aktarılanlara nazaran RMA talebinde bulunan kullanıcıların bir kısmı sıkıntılı bir karta sahip bile değil. Bu da sorunun boyutunun tam olarak anlaşılmasını güçleştiriyor. ek olarak kimi ülkelerde değişim talepleri reddediliyor. Bunun nedeni olarak ise kâfi stoğun olmayışı olarak gösteriliyor.

Radeon RX 7900 XTX yaşanan Problem ne?

Bazı “referans” RX 7900 XTX kartlarının soğutmasının yetersiz olduğu ve buna bağlı olarak ekran kartının sıcaklığının 110 derecelere ulaştığı görülüyor. Bu sorunun merkezinde ise kartın Buğu odasında ısıyı dağıtabilecek ölçüde kâfi sıvının bulunmaması yatıyor. Sonuç olarak çok ısınan kartta performans düşümü, daha Çok Güç tüketimi üzere sıkıntılar yaşanıyor. genel olarak kartın verimliliğinin yüzde 20 kadar düşebildiği belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir