İsviçreli şirket Climeworks bir ilki başararak atmosferden karbondioksit toplamaya başladı

Genel Oca 15, 2023 Yorum Yok
İsviçreli şirket Climeworks yaptığı açıklamada karbondioksiti havadan başarılı bir formda aldığını ve Müstakil bir üçüncü taraf denetçi tarafından doğrulanan bir süreçle yer altına depoladığını duyurdu. Bu muvaffakiyet tıpkı vakitte bir birincisi temsil ediyor. Çünkü birinci Sefer bir şirket atmosferden karbondioksiti başarılı bir biçimde çıkardı ve kalıcı olarak altına koydu.

Karbon yakalama sanayisi gelişiyor

Climeworks’un karbon giderme teknolojisi aslında uzun bir müddettir geliştiriliyor. 2009 yılında kurulan Climeworks, makineler vasıtasıyla havadan sera gazlarını vakumlamasını sağlayan direkt karbon giderme (Direct Air Capture – DAC) teknolojisini kullanıyor ve bunları ölçeklendiriyor. Climeworks’ün karbon giderme teknolojisi ve süreci yapılan basın açıklamasına nazaran üçüncü taraf denetçi firma ile de onaylanmış durumda.

nihayet birkaç yılda Microsoft, Stripe ve Shopify gelişmekte olan bu sanayiyi desteklemek için Climeworks’e yatırımlarda bulundu. Firmalar Climeworks’e karbon salınımlarını dengelemek için ödeme yapabiliyor Ama bunun fiyatı şimdilik gizli tutuluyor. Microsoft Karbon Temizleme Portföyü Yöneticisi Phillip Goodman, “Microsoft, Climeworks sertifikalı karbondioksit giderme hizmetleri Meydan birinci kurumsal müşterilerden biri olmaktan gurur duyuyor” tabirlerini kullanarak bu teknolojiye olan inancını ortaya koyuyor. Bununla Birlikte isteyen herkes ferdî emisyonlarını dengelemek için Climeworks’e ödeme yapabiliyor.

Climeworks’ün en Aka karbondioksit yakalama tesisi gazı yeraltında depolayan CarbFix ile ortak olduğu İzlanda’da bulunuyor. CarbFix, toplanan karbondioksiti çözüyor ve akabinde bazalt kaya oluşumuyla karıştırıyor. Sonrasındaki doğal süreç ile yaklaşık iki yılda sert karbonat minerallerine dönüşüyor.

Teknoloji şimdi Fazla genç ve pahalı

bütün bunların yanında karbon giderme/yakalama teknolojisi şimdilik hayli değerli durumda. Karbon giderme süreci temelinde bir ağacın yaptığını taklit eden bir teknoloji. Bu teknik iklim değişikliğiyle uğraşta Değerli bir alternatif olarak görülüyor. 2050 yılına kadar dünyanın “net sıfır” gayesine ulaşması gerekiyor, yani atmosfere saldığımız ile bertaraf ettiğimiz karbondioksit oranını eşitlemiş olmamız gerekiyor.

Haziran ayında Climeworks, İzlanda’da yılda 36.000 metrik ton kapasiteli ikinci ticari boyutlu tesisini inşa etmeye başladı. Firmanın 2030’a kadar yılda bir milyon ve 2050 yılına kadar da 1 milyar ton kapasiteye ulaşma maksadı bulunuyor. Lakin bu tesis tamamlandığında bile her Yıl havaya salınan Yekün global karbondioksit emisyonlarının Ufak bir yüzdesine tekabül edecek. Çünkü Uluslararası Güç Ajansı’na nazaran yalnızca 2021 yılında atmosfere 36,3 milyar metrik tonluk rekor ölçüde karbondioksit salındı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir