VPN nedir, nasıl kullanılır? En iyi VPN programları

Genel Kas 19, 2022 Yorum Yok

Sosyal medya platformlarına erişim pürüzü getirilmesiyle VPN programlarının kullanımı süratle arttı. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve hatta akıllı TV’lerde VPN uygulamaları yüklü. VPN nasıl kullanılır Fazla uygun bilen bireyler olduğu üzere hiç VPN indirmemiş internet kullanıcıları da var. Bu Kılavuz yazıda VPN nedir, ne işe fayda? anlatıyoruz. Sıkça sorulan en yeterli fiyatsız VPN uygulaması ve programları hangileri? sorusunun da karşılığı Kılavuz yazımızda.

VPN nedir ❓

VPN manası nedir? VPN açılımı Virtual Private Network olup, Sanal özel Ağ manasına gelir. VPN nedir? diye soracak olursanız, VPN, internet ortamında gizli kalmanıza Yardımcı olan bir hizmettir. VPN programları, internet trafiğinizi şifreler, çevrimiçi kimliğinizi de gizler. Bu ne manaya geliyor? Oburlarının internette ne yaptığınızı izlemesini ve bilgilerinizi çalmasını zorlaştırır. Şifrelemenin gerçek vakitli gerçekleştiğini de belirtelim.

VPN, sanaldır; zira, dijital bir tünel oluşturur, aygıtınızdan direkt VPN sunucusuna ulaşan fizikî bir kablo yoktur. VPN, özeldir; zira, datalarınızı şifreler ve gerçek IP adresini gizler. VPN, bir ağdır; zira, aygıtınız ve VPN sunucusu üzere apansız Çok bilgisayar ortasında bir irtibat oluşturur. Pekala, VPN ne için kullanılır?

VPN ne işe Yarar 🤔

 • İnternet ilişkisini şifreler.
 • Halka Aleni WiFi ağlarında bilgi güvenliğini sağlar.
 • Konuma dayalı içerik pürüzlerini kaldırır.
 • Engellenen siteleri açma
 • İnternet sansürü kaldırma
 • İnternet Servis Sağlayıcı (İSS) sizi takip etmesini mahzurlar. 

VPN’ler, tüm internet trafiğinizi şifreleyerek ve aygıtınızla VPN sunucusu ortasında noktadan noktaya temas üzerinden yönlendirerek internete inançlı ilişki kurar. Şifreli Özel File kurmak; VPN’in tam olarak yaptığı şey bu. Şifreli bir VPN ağına bağlandığınızda, bütün internet bilgileriniz hacker’lardan korunmakla kalmaz, birebir vakitte gerçek pozisyonunuz ve kimliğiniz de internet hizmetini aldığınız firma, dijital pazarlamacı yahut ağınızı izleme teşebbüsünde bulunan Öbür bir tarafından görülmez.

Güvenli olmayan bir ilişki üzerinden internet bankacılığına giriş yaparsanız, e-postalarınızı Denetim ederseniz yahut toplumsal medya uygulamalarını kullanırsanız, giriş bilgilerinizi ele geçirmek için pusuda bekleyen hackerların eline Ceviz vermiş olursunuz. Gönderdiğiniz bütün iletiler ve şahsî datalarınız ele geçirilebilir; sonrasında fidye yahut kimlik hırsızlığı için kullanılabilir. VPN kontağı, sunucusuyla irtibatınızı şifrelediğinden ağı gözetleyen şahsa her şey anlamsızca gelir. Kimsenin bilgilerinize erişememesini sağlamak, VPN müdafaasının Aka bir kesimidir.

Herkesin bağlanabildiği ücretsiz WiFi ağlarında datalarınızı inançta tutmak kıymetlidir. Herkese Aleni WiFi ağlarının birçok riski vardır; zira herkes bu inançlı olmayan WiFi ağına bağlanabilir ve kimin bağlandığını görmek -kişi açısından- imkansızdır. Bir hacker’ın herkese Aleni WiFi ağlarında akan trafiği engellemesi Fazla kolaydır.

Netflix üzere akış platformları, lisanslama kısıtlamaları nedeniyle dünyanın farklı ülkelerinde farklı içerik kitaplığına sahip. Yurt dışına çıktığınızda ülkenizdeki en sevdiğiniz programlara erişemeyebilirsiniz yahut tam tersi… VPN servisi, gereksinimlerimize en Müsait sunucu pozisyonuna bağlanmanıza İmkan tanıyarak dilediğiniz ülkenin içeriklerini izlemenize, coğrafi engellemeyi aşmanıza İmkan tanır, olağanda erişebildiğiniz bütün içeriklere erişebilirsiniz.

Okullarda ve Amel yerlerinde muhakkak sitelere giriş yapmak Özellikle yasaktır. VPN programları, muhakkak sitelere erişimi kısıtlayan bir yerde olsanız bile engellenen siteleri açmanızı sağlar. Şifreli VPN ilişkisi, ağınızdaki içerik engellemelerinden Müstakil olarak istediğiniz web sitelerine ve hizmetlerine erişmeniz için bütün kısıtlamaları kaldırır.

İnternet erişimini kısıtlama birçok ülkede var. Örneğin; Türkiye’de en Fazla kullanılan toplumsal ağlar Twitter, YouTube, Instagram, WhatsApp’ta Vakit vakit giriş sıkıntıları yaşanabiliyor. Türkiye dışında örneğin Çin’de Google ve Facebook ile Birlikte bağlı bütün uygulamalar (Gmail, Google Haritalar, WhatsApp, Instagram vs.) engellenebiliyor. VPN ilişkisi, sanal IP adresinizi yapılandırarak içerik engellemeleri, web sitesi kısıtlamaları, sansürden etkilenmemenizi sağlıyor.

Son olarak VPN’e bağlı değilseniz, İnternet Servis Sağlayıcısı’nın bütün çevrimiçi aktifliğiniz (girdiğiniz siteler, kullandığınız hizmetler ve bunları ne Vakit ne kadar mühletle kullandığınız) izleyebilir. İSS’ler, bu bilgileri kullanımınıza bağlı bant genişliğinizi azaltmak için kullanabilir. Kimi ülkelerde kullanıcıların internet geçmişi (okudukları, izledikleri, görüntüledikleri, tıkladıkları her şey) bir Yıl boyunca saklanıyor. Amerika’da kişinin onayı olmadan göz atma geçmişinin saklandığı ve en yüksek teklifi verene (bir reklam ağı, abonelik hizmeti gibi) satıldığı biliniyor. VPN, bu Cin kapalılık ihlâllerinden koruyor. VPN’ler aygıtınızın internet irtibatını şifrelediğinden, İSS’niz internette tam olarak ne yaptığınızı takip edemiyor ve göz atma geçmişinizi göremiyor.

Telefonda VPN ne işe Yarar 📱

Akıllı telefon VPN uygulamaları, internet aktivitelerinizi muhafazanın inançlı bir yoludur. Telefon kullanımınızda tonla ferdî bilgi gönderildiğinden hacker’lar bu bilgileri hedeflemeyi sever. İster telefonun kendini internetini kullanın isterseniz de bir WiFi ağına bağlanın, akıllı telefonunuz sizi kimlik hırsızlığına ve öbür siber tehlikelere Aleni bırakır. Emniyet için, bir VPN uygulaması kullanabilirsiniz.

İnternet paketimizden harcamak istemediğimizde ya da azaldığında herkese Aleni WiFi ağlarını kullanıyoruz. Parola muhafazalı bir ilişkide bile ağdaki öteki kullanıcılar tarafından görülebilirsiniz. Bir hacker, bulunduğunuz yerin şifresini ele geçirmiş, sizinle tıpkı ağa bağlanmış olabilir. VPN kullanmak, kendinizi şifreleme ve anonimleştirilmiş bilgilerle koruyacaktır. Herkese Aleni WiFi ağlarına herkes bağlanmıyor lakin online bankacılık ve alışveriş uygulamalarını herkes kullanıyor. Bu uygulamalar kendi şifrelemelerini kullansa da bir VPN kimsenin bilgilerinizi çalamayacağını garanti eder. VPN ayrıyeten FaceTime, WhatsApp, Telegram ve öteki anlık iletileşme, sesli ve imajlı konuşma uygulamalarında dinlenmenizi önler.

VPN nasıl kullanılır 🧐

Hangi VPN’i kullanacağınıza karar verdikten sonra yapacağınız birinci şey, üreticinin uygulamasını indirmek. Genelde VPN hizmetinin sitesinde indirilenler sayfası bulunur. Windows, Mac, Android, iPhone, farklı aygıtlar için “VPN indir” irtibatına tıklayarak direkt üreticin sayfasından yahut uygulama mağazasından aygıtınıza indirebilirsiniz. VPN programını indirip yükledikten sonra ekseriyetle Celse açma bilgilerinizi girmeniz istenir. Birden fazla Vakit bu, hizmete kaybolduğunuzda oluşturduğunuz kullanıcı ismi ve paroladır. Giriş yaptıktan sonra, VPN programı çoklukla geçerli pozisyonunuza en yakın VPN sunucusuna bağlanır. Bu, VPN sunucusu gerçek pozisyonunuzdan uzaklaştıkça performans düştüğünden VPN kullanırken daha güzel suratlar sağlamak için yapılır.

Windows VPN ekleme ve konseyimi nasıl yapılır 💻

Windows 10’da VPN kullanmanın en kolay yolu, üreticinin sağladığı VPN programını kullanmaktır. Kimi VPN sağlayıcıların kendi masaüstü istemcileri vardır. 2022’nin en düzgün VPN programlarından biri olan Express VPN, VPN’e bağlandığınız ve VPN sunucu pozisyonlarını seçebildiğiniz masaüstü uygulamasına sahiptir.

Windows 10, rastgele bir üçüncü parti program olmadan PPTP, L2TP/IPSec, SSTP ve IKEv2 temaslarını takviyeler. Windows 10’da VPN’e bağlanmak için Ayarlar – File ve İnternet – VPN’e gidin. Yeni bir VPN ilişkisi kurmak için “VPN teması ekle” butonuna tıklayın. VPN için ilişki ayarlarını sağlamanız gerekiyor. “Bağlantı Adı” altında istediğiniz ismi girebilirsiniz. Bu isim, VPN ilişkisini bilgisayarınızda tanımlamanıza Yardımcı olmak için kullanılır. VPN sağlayıcınız, size bu ayrıntıları sağlar. VPN, patronunuz tarafından sağlanıyorsa, patronunuzun BT departmanı bağlanmanız için gereken ayrıntıları size verecektir. VPN’i kurduktan sonra yakındaki WiFi ağlarının yanındaki File açılır menüsünde göreceksiniz. Açılır menüde File ismine tıkladığınızda Windows, Ayarlar – File ve İnternet – VPN penceresini açacaktır. VPN’i seçin ve bağlanmak için “Bağlan”a tıklayın. Buradan VPN ilişkilerini yapılandırabilir yahut kaldırabilirsiniz.

iPhone VPN açma ve VPN ayarları nasıl yapılır 📲

Apple App Store’dan iPhone’unuz için bir VPN uygulaması bulup yükleyin. VPN uygulamasını açın ve fiyatsız hesap oluşturun. Hesabınızı oluşturduktan sonra telefonunuzun VPN ayarlarında değişikliğe müsaade vermek ve VPN’i açmak için, iPhone’un parolasını girmeniz yahut Face ID/Touch ID Emniyet doğrulamasını geçmeniz gerekir. iPhone’da VPN açmak için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel kısmına gelin.
 3. VPN’i seçin.
 4. VPN’i Aleni pozisyona getirin.

Okulda yahut Amel yerinde Özel bir ağa erişmeniz gerekiyorsa, VPN’i elle yapılandırmanız gerekebilir. VPN’in iPhone’unuzda çalışması için elle nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar uygulamasına dokunun.
 2. Genel – VPN – VPN Yapılandırması Ekle yolunu izleyin.
 3. Tür’e dokunun ve VPN protokolünün tipini seçin. (IKEv2, IPSec, L2TP)
 4. Bir açıklama, Irak kimlik ve VPN sunucusunu girin.
 5. Kullanıcı isminizi ve şifrenizi yazın.
 6. Proxy sunucusunu aktifleştirmek için Elle yahut Otomatik’i seçin.
 7. Bitti’ye basın.

Android VPN ekleme ve VPN ayarları nasıl yapılır 📱

Android telefonda VPN kullanmak için bir VPN uygulaması indirebilir yahut sağlayıcıdan VPN ayarlarını alarak telefon ayarlarınıza girebilirsiniz. Android telefona VPN eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ağ ve İnternet – Gelişmiş – VPN yolunu izleyin.
 3. Sağ üst köşedeki “VPN ekle” butonuna dokunun.
 4. VPN tipi, sunucu adresi, kullanıcı ismi ve parola kısımlarını doldurun.

Android VPN açma adımları da şu halde:

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Ağ ve İnternet – Gelişmiş – VPN kısmına gelin.
 3. VPN’i seçip kullanıcı ismi ve şifrenizi girin.
 4. Bağlan’a dokunun.

Hangi VPN’i kullanmayalım ❓

Birçok fiyatlı ve ücretsiz VPN programı olduğundan “Hangi VPN programını kullanmayalım?” sorusu Fazla soruluyor. Fiyatsız VPN programlarının düşük kalitede olduğunu ve kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Fiyatsız VPN uygulamalarını kullanmamak için nedenleri şöyle sıralayabiliriz:
 • Zayıf güvenlik: Birçok fiyatsız VPN, PPTP üzere daha zayıf Emniyet protokollerini kullanır.
 • Daha az sunucu: Kullanıcıların Gerekli bant genişliğini karşılayacak kadar sunucu olmadığında suratınız yavaşlayabilir.
 • Reklamlar: Kimi fiyatsız VPN uygulamaları, reklamdan geçilmiyor.
 • İndirme sınırı: Fiyatsız VPN’ler bilgi indirme ve yükleme konusunda sert hudutlar koyar.

Birçok düzgün VPN programı, fiyatsız Deneyim sürümü seçeneğiyle gelir. İnançlı, sağlam VPN kullanımı için fiyatlı VPN hizmeti gereklidir lakin hangi VPN hizmetini seçeceğinizi nasıl bileceksiniz? En düzgün VPN programını seçerken aklınızda tutmanız gereken birçok Öğe var:

 1. Hız: VPN’i Netflix üzere platformlarda yüksek kalitede sinema ve sıra izlemek için kullanacaksanız, VPN’in süratli olması değerli.
 2. Popülarite: VPN’in nasıl performans gösterdiğine dair Fikir edinmek için hem kullanıcı hem de profesyonel incelemeleri okuyun. Sırf Olumlu yorumlar gördüğünüz VPN servislerinden kaçının.
 3. Sunucu: Performans Laf konusu olduğunda, daha Çok sunucu eşittir daha yeterli gezinme. Sunucu sayısı ne kadar fazlaysa VPN’e bağlanma müddeti o kadar kısa, irtibat o kadar süratli ve emniyetli olur.
 4. Şifreleme: Bugüne kadarki en yüksek şifreleme standardına sahip olan AES-256’yı arayın. çok fazla kombinasyona sahip olduğundan kırılması neredeyse imkansızdır.
 5. Protokol: PPTP üzere daha zayıf Emniyet protokollerinden kaçının, OpenVPN üzere daha emniyetli VPN’leri tercih edin.
 6. Veri kaydı: Bilgi kaydı tutmayan VPN hizmetini seçin. Bilgilerinizi toplayıp toplamadığını görmek için VPN siyaseti sayfasına bakın.
 7. Müşteri desteği: En uygun VPN uygulamaları, rastgele bir Sorun yaşamanız durumunda erişebileceğiniz takviye çizgisi sunar.
 8. Özellikler: VPN’i neden indiriyorsunuz? Kendinize öncelikle bu soruyu sorun. Birtakım VPN’ler torrent indirme fonksiyonuna sahiptir. Kimileri reklam engelleme, Emniyet duvarı, kapatma anahtarı, eşzamanlı irtibat, istediğiniz sunucuya bağlanma/sunucu değiştirme üzere özellikler içerir. Gereksiniminize Müsait VPN’i indirin.
 9. Ücretsiz deneme: Birçok VPN, fiyatsız Deneyim sunar. VPN’i satın almadan Evvel kesinlikle deneyin; kullanımı ne kadar kolay, gereğince süratli mı? görün.

En yeterli VPN programları ⬇️

Windows PC, Mac bilgisayar, Android telefon ve iPhone’unuz için bir VPN programına gereksiniminiz Mevcut lakin hangi VPN’in en uygunu olduğuna karar veremiyor musunuz? İşte en güzel VPN programları 2022 listemiz:
 1. Hotspot Shield
 2. Touch VPN
 3. VPN Super
 4. OpenVPN
 5. Opera VPN
 6. Zenmate VPN
 7. DotVPN
 8. Nord VPN
 9. Urban VPN
 10. Google VPN
 11. Turbo VPN
 12. CyberGhost VPN
 13. HaloVPN

En güzel fiyatsız VPN uygulamaları ✅

Birçok VPN sağlayıcısı, premium uygulamalarının fiyatsız sürümlerini sunuyor. Sonlu olmalarına Karşın sizi internet ortamında inançta ve anonim tutmak için ziyadesiyle yeterliler. Kimileri torrent belgelerini indirmenize müsaade veriyor, hatta Netflix Amerika içerikleri izleme talihi veriyor. Paradan tasarruf etmek için çevrimiçi güvenliğinizden ve gizliliğinizden ödün vermeniz gerekmez. Evet, Hız kısıtlaması ve bilgi sonu Mevcut lakin fiyatsız kusursuz müdafaa sağlıyorlar. İşte en âlâ VPN uygulaması 2022 listemiz:
 1. PrivadoVPN
 2. ProtonVPN
 3. Hide.me
 4. TunnelBear
 5. Atlas VPN
 6. Windscribe
PrivadoVPN, sizi anonim tutmayı vadediyor, bunu yapmakta da Fazla başarılı. PrivadoVPN, Windows, Mac, Android, iOS ve Android TV ile çalışıyor. PrivadoVPN, FireStick uygulamasına da sahip, böylelikle VPN’i farklı akıllı TV’lerde de kullanabilirsiniz. Fiyatsız VPN uygulaması, Netflix ile çalışıyor. Torrent evraklarını da başarılı bir biçimde indirebilen VPN servisi, yüksek süratte aylık 10GB bilgi tüketimine müsaade veriyor. Ortalarından seçim yapabileceğiniz Fazla sayıda sunucu pozisyonu var. PrivadoVPN, otomatik kapatma anahtarı ile geliyor. Bu, ekseriyetle sırf fiyatlı VPN uygulamalarında bulunan Temel bir Emniyet özelliği.
ProtonVPN, piyasadaki en düzgün fiyatsız VPN uygulamaları ortasında. Bilgi sınırlaması ve rastgele bir Hız hududu yok; VPN’i istediğiniz kadar kullanmakta özgürsünüz. ProtonVPN’in öteki bir özelliği de bütün aygıtlarda uygun çalışması. VPN, Mac, Windows, Android, Android TV, iOS, Linux, Chromebook ve hatta routerlarda çalışıyor. ProtonVPN, fiyatsız inançlı VPN arayanlar için. Rastgele bir kullanıcı verisi kaydı tutmuyor, Emniyet ve saklılığa odaklanmasıyla biliniyor. VPN irtibatınız Aleni olduğu sürece korunursunuz.
Bilinen en âlâ VPN’lerden Hide.me, hem fiyatlı hem de fiyatsız abonelik seçeneği sunuyor. Fiyatsız abonelikte dört ülkenin beş sunucusuna bağlanabiliyorsunuz. Sıfır kayıt tutmasıyla kapalılığa Ehemmiyet verenlerin favorilerinden olan Hide.me, torrent sitelerinden indirmeye müsaade veriyor. 7/24 takviye alabileceğiniz VPN sağlayıcında Hız hududu yok fakat aylık 10GB bilgi tüketebiliyorsunuz. Hide.me VPN, Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Fire TV üzere birçok işletim sisteminde çalışıyor.
Fiyatsız VPN arıyorsanız, TunnelBear Öbür uygun bir seçenek. Pak arayüz, kullanımı kolay, programın heyetimi süratli ve kolay. Fiyatsız sürümde ortasından seçim yapabileceğiniz birçok sunucu Mevcut ve Hız sınırlaması yok. Windows ve Mac bilgisayar, Android telefon ve iPhone için indirilebilir olan VPN, birebir anda birden Çok aygıtta kullanılabiliyor.
Atlas VPN, başkalarına kıyasla daha yeni ve hoş özelliklere sahip fiyatsız bir VPN uygulaması. VPN irtibatını istediğiniz uygulamalarda faal, istediğiniz uygulamalarda periyot dışı bırakıyor. Örneğin; Netflix’e girerken VPN açık, YouTube’a girerken VPN kapalı formunda ayarlama yapabiliyorsunuz. VPN’i yükledikten sonra Çabucak kullanabiliyorsunuz; bir hesap oluşturmanız yahut giriş yapmanız gerekmiyor. Rastgele bir Hız hududu olmadan aylık 10GB bant genişliği sunuyor. Şayet bütün gün film-dizi izlemiyor, torrent indirmiyorsanız kâfi. Fiyatsız sürümde üç sunucudan bağlanabiliyorsunuz lakin çok süratli bir biçimde. Emniyet tarafında, temasınız AES-256 bit şifreleme ve nihayet derece inançlı WireGuard protokolü ve IPSec/IKEv2 ile korunuyor.
Windscribe, en düzgün bilinen fiyatsız VPN’lerden biri; Windows, Mac, Linux, Android, iPhone, bütün Aka işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Fiyatsız sürümde farklı ülkelerden on sunucuya bağlanmanıza müsaade veriyor ve sunucuları Fazla süratli. Windscribe’ı istediğiniz kadar aygıtta kullanabiliyorsunuz. VPN hizmetinin aylık 2GB bilgi hududu Mevcut lakin e-posta adresinizle hesap doğrulama sürecinin akabinde bu Hudut 10GB’a yükseltiliyor. VPN’in kullanımı başkalarına kıyasla biraz sıkıntı, arayüz kullanıcı dostu değil; bunu belirtmek gerek.

VPN açmak tehlikeli mi 🔐

VPN nitekim inançlı midir? VPN’lerin kapsamlı bir virüsten müdafaa programı üzere çalışmadığını unutmamalısınız. IP adresinizi koruyacak ve internet geçmişinizi şifreleyecek olsalar da yapabilecekleri bu kadardır. Örneğin; kimlik avı yapan web sitelerine girer yahut zaralı belgeleri indirirseniz sizi inançta tutmazlar. VPN’i kullandığınızda truva atları (trojanlar), botlar, Kötü maksatlı yazılım (malware), casus yazılım (spyware) ve virüslere karşı risk altında olursunuz. Bunlardan rastgele bir aygıtınıza bulaşırsa, VPN Aleni bile olsa aygıta ziyan gelebilir. Bu nedenle azamî güvenliği sağlamak için, VPN’i kapsamlı bir virüsten müdafaa yazılımıyla Birlikte kullanmanızda fayda var. Öte yandan internet servis sağlayıcınız, trafiğinizi izleyemeyecek olsa da VPN sağlayıcınız izleyebilir. Bu nedenle güvenebileceğiniz bir VPN sağlayıcı seçmeniz kıymetli. En yeterli VPN uygulamaları satın almadan Evvel bir müddetliğine fiyatsız denemenize müsaade verirler. Unutmadan, VPN kullanmak yasaldır.

Bu Kılavuz yazıda toplumsal medya platformlarının engellenmesiyle kullanımı artan VPN uygulamaları ve programlarına değindik. VPN ile şimdi tanışmamış olanlar için VPN nedir, nasıl kullanılır? üzere Temel bilgilendirmenin yanı Dizi herkesin merak ettiği VPN kullanmak inançlı midir? sorusunu yanıtladık.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir